Biznesam  |  Blogs  | 
LV LV
21.04.2022

Modē ilgtspēja jeb lietotnes un risinājumi, kas ļaus Tev dzīvot videi draudzīgāk


 
Ikdienā aizvien biežāk dzirdam par to, kādu postu dabai un apkārtējai videi nodara cilvēks. Šeit runa nav tikai par zemē nomestu plastmasas pudeli vai pērnās zāles dedzināšanu. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par minimālismu un to, vai mums tik tiešām ir nepieciešams tās lietas, ko iegādājamies. Tāpat laiku pa laikam vērts pārskatīt savus ikdienas ieradumus un padomāt, vai nav kas tāds, kā no savas puses veicināt ilgtspēju un palīdzēt apkārtējai videi. Arī šajā jomā talkā nāk viedierīces un risinājumi, dažādos veidos mudinot mūs paspert solīti zaļākam dzīvesveidam, neprasot lielas pūles un investīcijas.

Viedā rozete – ērtāka ikdiena un enerģijas ietaupījums

Viens no tehnoloģiju pasaules risinājumiem, kas izpelnās arvien lielākas uzslavas, ir viedā rozete. Tā ir pieslēdzama pie Wi-Fi un ar pavadošās lietotnes vai balss asistenta palīdzību ļauj attālināti izslēgt un ieslēgt elektrības padevi elektronikai. Būtiski, ka viedā rozete sniedz iespēju ne tikai ērtāk kontrolēt elektroniku – tā arī palīdz ietaupīt elektroenerģiju, kas ilgtermiņā uz maciņu var atstāt pozitīvu iespaidu, kā arī ļauj dzīvot videi draudzīgāk, ņemot vērā, ka elektrības patēriņš atstāj būtisku ietekmi uz klimatu. Šobrīd pieejamās viedās rozetes ļauj arī iestatīt ieslēgšanas un izslēgšanas grafiku. Piemēram, vari atzīmēt konkrētu laiku vai dienu, kad vēlies, lai attiecīgā ierīce izslēdzas vai ieslēdzas. Latvijā ir pieejamas dažādu ražotāju viedās rozetes un iespējams atrast vienlaikus gan kvalitatīvus, gan cenas ziņā pievilcīgas ierīces, piemēram, “TP-Link Tapo P100” vai “TP-Link Tapo P110”, kas veic arī elektrības patēriņa uzskaiti.

Lietotnes, kas Tavām nevajadzīgajām lietām ļaus dzīvot otru dzīvi

Aprēķināts, ka ik gadu atkritumu poligonos nonāk aptuveni 92 miljoni tonnu tekstila izstrādājumu, turklāt šim ciparam ir tendence katru gadu arvien pieaugt. Sākoties katrai jaunai sezonai, ir kārdinājums ieskatīties veikala skatlogā un beigu beigās iegādāties kādu jaunu apģērba gabalu vai kurpju pāri. Taču, vai esi iedomājies par sludinājumu platformām, kur savu kāroto preci, iespējams, vari iegādāties lētāk nekā veikalā, turklāt šādā veidā neļausi tai nonākt atkritumos. Latvijā ir vairākas vietnes, kur iespējams ievietot sludinājumus ar dažādām lietām, kas kļuvušas liekas. Tā vietā, lai tās izmestu ārā, šī ir iespēja dot lietām dzīvot otru dzīvi. Piemēram, vietnēs “AndeleMandele” un “Atverskapi” iespējams ievietot sludinājumu par dažāda veida precēm, lielākoties apģērbu, un vienlaikus samazināt nevajadzīgo drēbju kalnus.

“Sharentic” – vietne, kas ļaus ietaupīt kaudzi naudas, īrējot sev nepieciešamo

Visai ticams, ka bieži gadās situācijas, kad nepieciešama kāda lieta, bet gluži vienai reizei to arī negribas pirkt. Tie var būt, piemēram, mājas remontam nepieciešamie instrumenti, pārgājiena aprīkojums, galda spēles un citas lietas, ko katru dienu neizmanto. Risinājums šādām situācijām ir nomas iespēja, ko piedāvā “Sharentic”. Tā ir lietotne, kurā iespējams pievienot dažādas sev pašreiz nevajadzīgās mantas, dodot iespēju par vairāk vai mazāk simbolisku samaksu tās izmantot tiem, kuriem nepieciešams. Šāds risinājums sniedz acīmredzamus ieguvumus. Pirmkārt, šādā veidā tiek samazināts pieprasījums pēc jaunu produktu izgatavošanas, kam nepieciešama enerģija un izejvielas. Otrkārt, lietotājam par sev vajadzīgo lietu nebūs jāmaksā veikala cena. Tev par lietu, ko izmantosi, iespējams, tikai šo vienu reizi, nebūs jāmaksā veikala cena un pēc tam jāslīkst mantu kalnos. Lietotnē var pievienot jebkuru nevajadzīgu, taču vismaz labā stāvoklī esošu lietu un norādīt cenu par tās izmantošanu vienā dienā. Savukārt preces piegādi un savākšanu nodrošina pats “Sharentic”.

Papīra čeki vairs nav modē

Digitalizācijai uzņemot tempu un papīra dokumentiem pamazām kļūstot par pagātni, arī čeki, ko saņemam par pirkumu lēnām piedzīvo savu digitālo transformāciju. Domājot par vidi un koku saglabāšanu, pasaulē jau vairāki mazumtirgotāji atteikušies no papīra čekiem vai vismaz ir ceļā uz to. No šī gada 19. janvāra arī mazumtirgotājs “Rimi” pircējiem sāka piedāvāt iespēju pilnībā atteikties no drukātajiem čekiem un saņemt to elektronisko versiju, tādējādi veicinot ērtāku un videi draudzīgāku iepirkšanos. Lieki piebilst, ka elektroniskie čeki gada laikā ļaus ietaupīt vairākus desmitus tonnu papīra un līdz ar to saglabāt tūkstošiem koku. Ja “Rimi” veikali Tev ikdienā ir pa ceļam un vēlies padarīt savus iepirkšanās paradumus dabai draudzīgākus, aktivizē elektronisko čeku izsniegšanas iespēju savā “Mans Rimi” profilā vai mobilajā lietotnē un sāc dzīvot zaļāk jau šodien.

LED spuldzes – gaišāki vakari un enerģijas taupīšana dāvanā

Apgaismojuma jomā jau labu laiku dominē videi draudzīgi risinājumi, kuri nu arī kļūst pa kabatai arvien vairāk interesentu. Viens no tādiem ir visiem zināmās LED spuldzes. Tās rada maigu, siltu, baltu gaismu, turklāt to kalpošanas laiks ir salīdzinoši ilgāks. Būtiska priekšrocība ir tāda, ka šīs spuldzes vienlaikus sniedz tūlītēju un ievērojamu enerģijas ietaupījumu. Lai arī gluži Zemes stundas efektu neiegūsi, tomēr LED spuldzes ir gana labs risinājums ne tikai kā padarīt mājokli vēl mājīgāku, bet arī sniegtu veselīgu pienesumu videi. Ja savu mājokli jau esi piepildījis ar LED spuldžu gaismu, iespējams, vērts spert solīti uz priekšu, izvēloties viedo spuldzi. Lai arī cenas ziņā viedās LED spuldzes ir 5 līdz 7 reizes dārgākas par parastajām, tās sniedz virkni priekšrocību. Piemēram, iespēju savienot ar lietotni un attālināti ar mobilo telefonu ieslēgt/izslēgt, kontrolēt spilgtumu. Liela daļa ražotāju jau aizrāvušies ar šādu risinājumu piedāvāšanu. Viens no tiem ir “Xiaomi”, kas piedāvā “Mi Smart LED” viedo spuldzi.

Izvēlies lietas, kas izgatavotas no otrreiz pārstrādātiem materiāliem

Cīņā ar augošo atkritumu kalniem, kuru biedējošie apmēri kļūst par arvien lielāku draudu visai dzīvībai uz Zemes, uzņēmumi arvien attīsta pieeju ražot preces, izmantojot otrreiz pārstrādātus materiālus, piemēram, plastmasu. Lai arī pašreiz šī vēl nav kļuvusi par top tendenci, pircējam jau tagad vērts lēnām skatīties šajā virzienā un, izvēloties, piemēram, to pašu telefona maciņu, palūkot, vai piedāvājumā nav kāda videi draudzīga alternatīva. Interesanti, ka arī lielās tehnoloģiju kompānijas pamazām sāk kustēties zaļāku principu virzienā un piedāvāt ilgtspējīgākus produktus. Piemēram, uzņēmums “Microsoft” pērnā gada septembrī prezentēja, iespējams, pasaulē ekoloģiskāko datorpeli “Ocean Plastic Mouse”. Tās apvalks izgatavots no 20% pārstrādātas, okeānā savāktas plastmasas. Savukārt produkta iepakojums radīts no 100% pārstrādātiem materiāliem. Vērts piebilst, ka uzņēmums līdz 2025. gadam plāno pārtraukt vienreizlietojamās plastmasas izmantošanu savu produktu iepakojumos.

Lietotnes, kas palīdzēs pieņemt videi draudzīgākus lēmumus

Ja esi apņēmies dzīvot videi draudzīgāk, bet tomēr neesi pārliecināts, vai Tavi iegādātie produkti nenodara postu planētai, vai arī vēlies iepazīties ar dažādiem radošiem risinājumiem atkritumu samazināšanai, ir pāris lietotnes, kas par šiem jautājumiem apgaismos. Piemēram, lietotne “JouleBug”, kas pieejama gan “Android”, gan “Apple” ierīču lietotājiem, piedāvā saistošā veidā apgūt un iepazīt jaunas metodes, kā padarīt savu dzīvesveidu ilgtspējīgāku un videi draudzīgāku. Lietotāji var krāt dažādas virtuālās balvas, kuras nopelna par videi draudzīgu paradumu atpazīšanu un praktizēšanu. Savukārt lietotne “CO2 Footprint” ļaus samazināt savu oglekļa pēdas nospiedumu. Lietotājam jāievada daži pamata dati par savu dzīvesveidu, piemēram, par automašīnas nobraukumu un elektrības rēķinu, lai aprēķinātu savu individuālo oglekļa pēdas nospiedumu. Pamatojoties uz rezultātiem, lietotne arī sniegs ieteikumus emisiju samazināšanai.
Dalīties ar rakstu

Te ir labs piedāvājums tiem, kas vēl nav pie Tele2

Atstāj savu numuru un mēs ar tevi sazināsimies tuvākajā darba dienā.

Sūtīt
Saņem izdevīgu piedāvājumu
Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti