30.01.2023

Kuriem darbiniekiem nav jābaidās, ka tehnoloģijas viņus izkonkurēs?


 
“Tele2” veiktajā pētījumā par Latvijas iedzīvotāju viedtālruņu lietošanas paradumiem secināts, ka par straujo tehnoloģiju attīstību ne visi sajūsmā sauc “urrā!”. Lielākā daļa (76%) respondentu piekrīt apgalvojumam, ka nākotnē tehnoloģijas darba tirgū izkonkurēs cilvēku. Ja kādā pārdomu pauzē esi bijis viens no šiem 76%, vari atviegloti uzelpot, jo stratēģiskās cilvēkresursu un komunikāciju vadības konsultāciju uzņēmuma “ERDA Group biznesa” partnere un vadītāja Pārsla Baško mierina – roboti mums darbu neatņems! Tiesa ar vienu piebildi – ja tieksimies pēc profesijām, kas paģērē augstākās izglītības diplomu kabatā…

Kā mēdz teikt – skaitļi un statistika nekad nemelo, un veiktā pētījuma dati liecina – raizes par to, ka darba vietas nākotnē tiks aizstātas ar tehnoloģijām, satrauc 24% pētījuma respondentu, it īpaši sievietes un cilvēkus virs 55 gadu vecuma. “Lai gan bažām nav pamata, tāds satraukums ir saprotams – cilvēku vienmēr biedējis viss jaunais un nezināmais, jo tāds ir mūsu izdzīvošanas instinkts,” uzskata “ERDA” vadītāja Pārsla Baško. Viņa mudina katru iedzīvotāju, kurš bauda 21.gadsimta sniegtos labumus, par tehnoloģijām domāt nevis kā par draudu vai kaitnieku no nākotnes, bet kā par iespēju atbrīvoties no darbiem, kas mums pašiem nesagādā nekādu prieku. “Kaut vai iepirkšanās lielveikalā... Tieši pateicoties tehnoloģiskiem risinājumiem, tagad varam preces izvēlēties, nosvērt, samaksāt par tām un iziet no veikala pat īsti nevienu nesatiekot. Iepirkties varam arī internetā – cilvēka iesaiste šajā darbībā nebūt vairs nav vajadzība. Arī datu apstrādes jomā tehnoloģijas palīdz tikt galā ar mehānisko darbu, apstrādājot datus, lai cilvēks varētu veltīt vairāk laika datu analīzei.”

Ideāls laiks, lai mācītos!
Kaut arī pētījumā secināts, ka par straujo tehnoloģiju ienākšanu ikdienas dzīvē bažījās 33% respondentu (visvairāk sievietes un jauni cilvēki vecumā līdz 24 gadiem), sabiedrība jau vēsturiski pierādījusi, ka spēj pielāgoties jebkurām pārmaiņām, tai skaitā arī apgūstot jaunās tehnoloģijas. Pārsla Baško nevajadzīgu raizēšanos iesaka aizstāt ar praktisku rīcību: “Lūk, šobrīd ir ideāls laiks, lai mācītos! Mums ir pieejamas dažādas Eiropas Savienības subsidētas mācību programmas, mūža izglītības programmas, kas ikvienam piedāvā iespēju apgūt digitālās prasmes. Savukārt tiem, kuri raizējas par sava darba zaudēšanu tehnoloģiskā progresa dēļ, varu pastāstīt, ka pirms diviem gadiem Pasaules ekonomikas forumā prezentēja pētījumu par to, kā ir mainījies darba vietu skaits un kāds tas būs nākotnē, ņemot vērā tehnoloģiju straujo attīstību. Pētījuma secinājums bija par to, ka valstīs, kur jau ir ieviesti dažādi tehnoloģiskie risinājumi un automatizēti ražošanas procesi, arī darba vietu skaits pieauga. Tiek prognozēts, ka 2025. gadā darba vietu skaits pieaugs vēl par 7–10%, jo būs nepieciešami darbinieki, kas ieviestās tehnoloģijas mācēs pārvaldīt, pieskatīt. Tātad cilvēkiem darbs būs arī nākotnē, tiesa tas būs gudrāks un, lai to veiktu, nāksies apgūt jaunas prasmes.”

Tomēr Pārsla Baško neizslēdz iespēju, ka nākotnē tehnoloģijas varētu izkonkurēt darbus, ko šodien veic mazkvalificēts darbaspēks: “Uz to norāda arī OECD pirms pāris gadiem veiktais pētījums, kurā secināja, ka sarūk pieprasījums pēc tiem darbiem, kuru veikšanai pietiek ar pamatizglītību vai nepabeigtu izglītību. Savukārt pieaug to darba vakanču skaits, kurās no potenciālajiem darbiniekiem tiek prasītas zināšanas, augstākā vai vidējā speciālā izglītība. Tātad – mācīties vajadzēs, bez tā mēs nekur tālāk uz priekšu netiksim!”

Robotiem robotu darbs, mums – savs
Rūpējoties par savu konkurētspēju darba tirgū arī paredzamā nākotnē, rodas loģisks jautājums – ko tieši mācīties šobrīd, lai es būtu pieprasīts darbinieks arī pēc 5, 10 un vēl vairāk gadiem? “Tehnoloģiju attīstības kontekstā tas nebūt nenozīmē, ka visiem noteikti jāmācās programmēšana,” Pārsla Baško paskaidro tiem, kuri ar tehnoloģiju attīstību saista vienīgi ar darbu pie datora. “Speciālisti, kuri prognozē nākotnes tendences darba tirgū, vairākkārt uzsvēruši, ka cilvēkiem nevajag censties kļūt par sliktiem, vājiem robotiem, bet jāmācās būt par labiem cilvēkiem, jo šī ir prasme, kas būs vajadzīga arī turpmāk. Ja, piemēram, strādājat klientu apkalpošanas jomā, turpiniet pilnveidot savas prasmes sadarboties ar cilvēkiem. Ja ikdienā nodarbojaties ar amatniecību – turpiniet to, jo šāda veida nodarbošanās būs svarīga arī nākotnē. Un vēl nemitīgi jādomā, kā jau pieejamās tehnoloģijas integrēt un pielietot dzīvē. Pat ja pirmajā brīdī šķiet – gadžeti un tehnoloģijas, tas nav domāts man – palūkojaties kaut vai uz savu viedtālruni! Ļoti šaubos, vai tiem, kas patreiz lasa šo rakstu, vēl ir podziņu telefons. Tas ir uzskatāms pierādījums, ka katrs esam spējīgs pielāgoties tehnoloģiju attīstībai un tieši tā uz šo procesu būtu jāraugās nākotnē.” 

Vai tehnoloģijas izkonkurēs radošumu?
Pētījuma ietvaros respondentiem tika jautāts, kuras, jūsuprāt, ir tās cilvēka īpašības, ko tehnoloģijas nekad neaizstās. 76% uzskata, ka tā ir spēja mīlēt, 45%, ka tā ir empātija, 37% – radošums, 34% – domāšana “ārpus kastes”. Ja par spēju mīlēt varam būt diezgan droši, ka konkurentu tai nav, tad kā ir ar radošumu? “Par šo jautājumu pasaulē patlaban norisinās sīvas diskusijas,” atzīst Pārsla Baško. “Pērn kādā izstādē ASV uzvarētāja laurus plūca izcils mākslas darbs. Viss bija labi līdz brīdim, kad izrādījās, ka gleznas autors patiesībā ir mākslīgais intelekts. Tomēr uzskatu, ka radošumu nākotnē tehnoloģijas tik un tā neizkonkurēs, bet mākslīgais intelekts varētu palīdzēt tiem, kuri nav tik talantīgi, lai saviem spēkiem realizētu radošās ieceres. Te mākslīgais intelekts varētu nākt palīgā, lai ikviens spētu ieraudzīt savas idejas īstenojamies dzīvē.”

Konsultāciju uzņēmums “Gartner” ir veicis izpēti par to, kā mainījušās prasības pret darba ņēmējiem un secināts, ka pēdējo piecu gadu laikā pieaudzis prasību un zināšanu apjoms, ko darba devēji sagaida no darbiniekiem. Savukārt pusi no tām prasmēm, kas aktuālas un pieprasītas bija agrāk, nu jau ir aizstājušas citas prasības. “Uzņēmējiem esam jautājuši, kādas iemaņas no darbiniekiem tiek sagaidītas uzreiz  un kuru iemaņu attīstīšanā viņi būtu gatavi investēt savos darbiniekos. Secinājām, ka datorprasmes un svešvalodu zināšanas tiek sagaidītas jau darbu uzsākot, bet, lai palīdzētu darbiniekiem attīstīt prasmi komunicēt, sadarboties un būt radošiem, darba devēji gatavi investēt,” stāsta uzņēmuma “ERDA” vadītāja un biznesa partnere Pārsla Baško. “Tas vēlreiz apstiprina, ka cilvēkam raksturīgās prasmes un īpašības joprojām ir svarīgas un būs pieprasītas arī nākotnē, neskatoties uz tehnoloģiju attīstību, kas ir uzņēmusi ātrumu un negrasās apstāties.”

Ko darīt jau šodien, lai par darba trūkumu nav jāuztraucas rīt:

  • Aprunājies ar savu darba devēju un kolēģiem par tēmu, kā nākotnē varētu mainīties tavi darba pienākumi. Tas palīdzēs apzināties iemaņas, kuras būtu jāapgūst jau tuvākajā laikā.
  • Šobrīd darba devēji uzsver, ka darbiniekiem pietrūkst prasmju veikt datu analīzi, interpretēt iegūto informāciju, trūkst arī komunikācijas, sadarbības iemaņu un spējas risināt sarežģītas situācijas. Padomā, kā vari šīs iemaņas attīstīt!
  • Mūsdienās tā ir katra paša atbildība pieņemt lēmumu kādā virzienā turpināt izglītoties, kā panākt izaugsmi. Paļaušanās uz darba devēja iniciatīvu (no sērijas – ko liks, to mācīšos!) ir pasīva rīcība. 
  • Vērtīga prasme, ko novērtē darba devēji, ir arī informācijas meklēšana. Šajā informācijas pārbagātības laikmetā spēja atrast ticamus faktus un derīgu informāciju ir jāprot.
  • Ja esat vecāki, mudiniet bērnus apgūt tā dēvētās STEM jeb tehniskās prasmes, mācīties eksaktās zinības – matemātiku, fiziku, ķīmiju. Bez šīm zināšanas nākotnē būs grūti iztikt gan valstij kopumā, gan katram individuāli.
Dalīties ar rakstu
23572
Iekārtu iztirgošana
Iekārtu iztirgošana Īpaši izdevīgas cenas viedierīcēm un aksesuāriem
Iegādāties
24655
Izdevīgam pavasarim
Nepārspējama kamera, elegants dizains un elpu aizraujoša veiktspēja 5G tīklā - Samsung Galaxy S23 ir kā radīts izklaidei!
38,29
€/mēn.
43,28
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24659
Izdevīgam pavasarim
Jaunākās inovācijas un īpaši ātrs savienojums, pateicoties 5G, nodrošina Samsung Galaxy A53 5G ar iespēju netraucēti straumēt savu mīļāko saturu bez apstājas!
15,79
€/mēn.
18,70
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24660
Izdevīgam pavasarim
Viedpulkstenis, kas seko līdzi Tavam veselības stāvoklim un nodrošina Tevi ar pilnvērtīgu informāciju gan sportojot, gan miegā.
9,54
€/mēn.
14,53
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24661
Iedvesmojies pavasarim
Radīts taviem radošajiem piedzīvojumiem - efektīvais un jaudīgais MacBook Air!
41,60
€/mēn.
51,62
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24662
Iedvesmojies pavasarim
Saziņai, izklaidei un, protams, skaistiem foto - iPhone 14 Pro Max!
58,29
€/mēn.
62,87
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24663
Iedvesmojies pavasarim
Lielāks ekrāns, lielāks akumulatora darbības laiks, lielāki pikseļi kamerai un lielāka veiktspēja 5G tīklā - tas ir iPhone 14 Pro Max!
61,19
€/mēn.
68,28
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24664
Iedvesmojies pavasarim
Pārkāp radošuma robežas un pacel sevi jaunos augstumos gan darbā, gan izklaidē ar jaudīgo iPhone 14 Pro!
49,95
€/mēn.
56,20
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24665
Iedvesmojies pavasarim
Tavs jaunais ikdienas pavadonis ceļā, strādājot vai atpūšoties - Apple Airpods 3rd gen austiņas!
7,45
€/mēn.
9,53
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24842
Košam pavasarim
Kristāldzidrs ekrāns, spilgtas krāsas un elpu aizraujošas nianses reālā 4K kvalitātē, ar iespaidīgo LG 55UQ75003LF televizoru!
17,45
€/mēn.
19,04
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24843
Košam pavasarim
Atklājiet nepieredzētas krāsas un reālu 4K izšķirtspēju LG NanoCell televizorā.
19,95
€/mēn.
22,08
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24846
Izdevīgam pavasarim
Paveic vairākus uzdevumus vienlaicīgi ar salokāmo Samsung Galaxy Fold4 viedtālruni!
74,53
€/mēn.
80,78
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24845
Izdevīgam pavasarim
Atklāj jaunas iespējas ar salokāmo Samsung Galaxy Fold4 viedtālruni!
69,54
€/mēn.
78,70
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24844
Košam pavasarim
Izbaudiet iecienītās filmas pārsteidzoši tīrās krāsās LG OLED55C22LB televizora īpaši lielajā ekrānā!
49,95
€/mēn.
58,29
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24847
Izdevīgam pavasarim
Viedtālrunis, kuru varēsi izmantot gan salocītā, gan atvērtā veidā, tas ir radošais Samsung Galaxy Flip4!
42,04
€/mēn.
46,20
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24848
Izdevīgam pavasarim
Viedtālrunis, kas palīdzēs izcelties - Samsung Galaxy Flip4!
44,54
€/mēn.
48,70
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24850
Izdevīgam pavasarim
Samsung Galaxy XCover5 ir radīts, lai izturētu jebkuru pārbaudījumu, kurš stāsies tam ceļā.
10,37
€/mēn.
12,04
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24852
Izdevīgam pavasarim
Paliec uzdevumu augstumos pat tad, ja apkārtējie apstākļi ir nelabvēlīgi ar Galaxy XCover 6!
22,87
€/mēn.
26,20
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24849
Izdevīgam pavasarim
Efektīvs darbam, jaudīgs spēlēm un izcils bildēm!
49,54
€/mēn.
53,70
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24853
Iedvesmojies pavasarim
Tavs jaunais aksesuārs perfektajam kadram - GoPro Hero 11 Black Mini kamera!
16,62
€/mēn.
18,70
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24854
Iedvesmojies pavasarim
Tava satura veidošanas spēkstacija - GoPro Hero 11 Black kamera!
18,70
€/mēn.
22,87
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
25201
Izdevīgam pavasarim
Viedpulkstenis, kas palīdzēs ne tikai uzlabot tavu labsajūtu ar viedo miega analīzes tehnoloģiju, bet arī sekot līdzi tavai sirdsdarbībai un soļu skaitam.
11,20
€/mēn.
14,53
Uz e-veikalu
17.03.2023. - 31.03.2023.
25202
Izdevīgam pavasarim
Dodies savā nākamajā piedzīvojumā ar jaudīgo un izturīgo Samsung Galaxy Watch5!
12,45
€/mēn.
15,78
Uz e-veikalu
17.03.2023. - 31.03.2023.
25203
Izdevīgam pavasarim
Samsung Galaxy Watch4 Classic, viedpulkstenis, kurš tev kalpos kā uzticams pavadonis ceļā uz pilnveidošanu ar savu jaudīgo intuitīvo funkcionalitāti.
14,54
€/mēn.
18,70
Uz e-veikalu
17.03.2023. - 31.03.2023.
Meklē izdevīgu piedāvājumu?
Meklē izdevīgu piedāvājumu?
Meklē izdevīgu piedāvājumu?
Mums vienmēr ir ko piedāvāt!
Tarifu plāni
Mājas internets
Biznesam
+371
+371
Darbinieku skaits
1-5 darbinieki
6 un vairāk darbinieki

Paldies! Tavs pieteikums saņemts. Sazināsimies tuvākajā darba dienā 9:00-17:00, tikmēr uzzini, kas jauns Tele2!

Pieteikt citu numuru - lai draugs, mamma vai kaimiņš arī tiek pie laba piedāvājuma!

Paldies! Tavs pieteikums saņemts. Sazināsimies tuvākajā darba dienā 9:00-17:00, tikmēr uzzini, kas jauns Tele2!

Pieteikt citu numuru - lai draugs, mamma vai kaimiņš arī tiek pie laba piedāvājuma!

× Meklē vislabāko piedāvājumu? Atrodi šeit
Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti