20.09.2022

Kā 5G palīdz cilvēkiem ar redzes traucējumiem? 8 piemēri, kā 5G uzlabo mūsu ikdienu.


Pagājuši jau trīs gadi, kopš Latvijā iespējams baudīt jaunās paaudzes mobilā tīkla 5G iespējas un priekšrocības. Toreiz tieši “Tele2” bija tas, kas iedarbināja pirmo 5G bāzes staciju Rīgā, solot, ka jaunā tehnoloģija kļūs par pamatu inovāciju un jaunu risinājumu attīstībai. Skatoties no globālās perspektīvas, tā tik tiešām arī ir - 5G ne tikai ļauj izbaudīt ātra un stabila interneta iespējas viedierīcē, bet nolicis nākotni mums tieši pie kājām, dažādām nozarēm ļaujot attīstīties vēl nepieredzētā ātrumā. Zemāk vari iepazīties ar vairākiem 5G izmantošanas piemēriem, kas nākotnē virkni nozaru un mūsu mijiedarbību ar pasauli mainīs līdz nepazīšanai. 

Drošāka pārvietošanās ar autonomo transportu

Viena no jomām, kur 5G jau tuvākajā nākotnē atstās ievērojamu nospiedumu, ir transports. Segments, kas šajā ziņā gūs vislielākās priekšrocības, ir autonomie transportlīdzekļi, kas citviet pasaulē jau parādās satiksmē. Viena no funkcijām, ko 5G sniegs bezšofera auto, ir spēja dažādos veidos izveidot savstarpējos sakarus. Piemēram, autonomie transportlīdzekļi varēs savstarpēji sazināties un šādā veidā izvairīties no avārijām. Izmantojot jaunās paaudzes sakaru tehnoloģijas, šie auto spēs sazināties arī ar citiem objektiem, gājējiem, satiksmes vadības sistēmām tieši krustojumos. Tas ļaus ievērojami uzlabot drošību, jo automašīnas varēs sajust apdraudējumu daudz agrāk un izmantot automatizētas sistēmas, lai vajadzības gadījumā iedarbinātu bremzes, uzņemtu ātrumu vai stūrētu. Piemēram, automašīnas varēs sajust gājējus pēc viedtālruņu izstarotajiem signāliem. Vienu no piemēriem, kur šobrīd tiek izmantoti autonomie auto ar iespējotu 5G, iezīmē “Huawei” sadarbība ar Taizemes Srijaijas slimnīcu. Jaunās partnerības ietvaros 5G darbināti pašbraucošie transportlīdzekļi tiks izmantoti medicīnas preču piegādēm slimnīcai. Tas ne tikai samazina darba slodzi, bet arī COVID-19 izplatību, kas slimnīcu darbinieku vidū ir ļoti augsts.

Pacientu veselība nokļūst mākslīgā intelekta pārziņā

5G mobilais tīkls noteikti neatstās vienaldzīgu veselības nozari, kas tehnoloģiju attīstības rezultātā jau šobrīd strauji transformējas. 5G sniegtās iespējas var būt noderīgas tādās jomās kā telemedicīna, attālinātā ķirurģija, lielu medicīnisko failu pārsūtīšana, masveida datu analīze reāllaikā, precīza medicīnisko attēlu analīze, pacientu kustību izsekošana attālināti, valkājamo ierīču izmantošana reāllaika uzraudzībai. 5G mobilais tīkls padarīs daudz vienkāršāku un uzticamāku mākslīgā intelekta izmantošanu, lai analizētu pacientu datus reāllaikā, piedāvājot uzlabotu diagnostiku un veselības aprūpes sniegšanu neatkarīgi no pacienta atrašanās vietas. 5G kombinācijā ar mākslīgo intelektu arī paplašinās slimnīcu savstarpējo komunikāciju, ļaujot lielām un mazām veselības iestādēm efektīvāk dalīties pieredzē ar ārstēšanu. Viens no piemēriem, kur 5G tiek izmantots reāli, ir uzņēmuma “Aira” pakalpojums, kas cilvēkiem ar redzes traucējumiem ļauj kļūt patstāvīgākiem, izmantojot 5G darbinātas VR/AR brilles. Šādā veidā cilvēki ar redzes traucējumiem reāllaikā tiek savienoti ar konsultantu, kurš viņus attālināti vada uz palīdz tikt galā ar ikdienas kustību šķēršļiem. 

Populāri tūrisma objekti caur papildinātās realitātes prizmu

Izklaide ir vēl viena nozare, ko būtiski ietekmēs 5G tehnoloģija. Šajā ziņā jau tagad liela nozīme ir gan virtuālajai, gan papildinātajai realitātei (Augmented Reality - AR). Piemēram, mediju uzņēmums “Azoomee/Da Vinci”, kas fokusējas uz bērnu izklaidi, ir izlaidis jaunu AR efektu, kas ļauj Vīnes Rātsnama apmeklētājiem mijiedarboties ar digitāli uzlabotu vidi. Uzņēmuma izstrādātā AR lietotne pārveido šo ēku par digitālu vidi, apvienojot gan jautrību, gan mācīšanās elementus. Šī lietotne, piemēram, šajā ēkā ļauj sastapt vēsturiskas personības, kuras lēkā pa batutu, spēlē futbolu un izpilda skeitborda trikus. Arī pats tūrisma objekts var tikt pārveidots, atsevišķas telpas novietojot zem ūdens, kurā peld dažādas interesantas radības. “Azoomee/Da Vinci” šo AR pieredzi plāno sniegt arī citiem tūrisma objektiem gan Vīnē, gan ārpus tās. 

Kafijas gatavošanas meistars 5G robots

Eksotiskāko kafejnīcu apmeklētāji jau šobrīd var baudīt robota pienestu svaigu kafiju un citus dzērienus un ēdienus. Taču, izmantojot 5G savienojumu, nākotnē šie roboti vēl augstākā kvalitātē spēs pildīt savus pienākumus un nolasīt katru vēlmi no apmeklētāja acīm. Piemēram, pērn mobilo tehnoloģiju pasākumā “Mobile World Congress” uzņēmums “OrionStar”, kas specializējas robotikas tehnoloģijās, prezentēja trīs pakalpojumu sniegšanas robotus, kuri aprīkoti ar “Qualcomm” tehnoloģiju, kas nodrošina 5G savienojumu un uzlabotas mākslīgā intelekta izmantošanas iespējas. Viens no šiem 5G robotiem radīts īpaši kafijas gatavošanai un ir spējīgs piepildīt pat 1000 kafijas tasītes dienā. 

Digitālo dvīņu tehnoloģija kļūst vēl futūristiskāka

Digitālo dvīņu tehnoloģija nākotnē integrēsies daudzās jomās, īpaši būvniecībā un ražošanā. Vienkāršāk sakot, šī tehnoloģija ļauj izveidot fiziska objekta vai vides digitālo versiju, ar kuru pēc tam var mijiedarboties attālināti, izmantojot virtuālās realitātes brilles. Savukārt 5G mobilais tīkls digitālo dvīņu pielietojamību pacels jaunā kvalitātē. Viens no lielākajiem Lielbritānijas akumulatoru ražotājiem “Hyperbat” jau iemēģinājis roku digitālo dvīņu tehnoloģijā, lai skatītu un pārveidotu savus produktus. Uzņēmums ir sadarbojies ar BT, “Ericsson” un “NVIDIA”, lai darbinieki varētu attālināti savienoties, sastrādāties un mijiedarboties pie virtuālā 3D inženierijas modeļa. Tas būs pasaulē pirmais digitālo dvīņu projekts, kas ļaus dizaina un inženieru komandām reāllaikā mijiedarboties ar 3D dabīgā izmēra modeli un pārveidot to pēc vajadzības.  

5G savienotie droni sniegs milzu pienesumu piegādes ķēdē

Droni ir labi pazīstami kā risinājums kvalitatīva foto un video ieguvē. Tomēr šos bezpilota lidaparātus plaši lieto arī, piemēram, sūtījumu piegādē un loģistikā. Savukārt 5G tehnoloģija ievērojami pacels dronu izmantošanas potenciālu. Šajā ziņā “Verizon” vēlas kļūt par pirmo telekomunikāciju uzņēmumu, kas izmanto jaunās paaudzes mobilo tīklu, lai nodrošinātu miljoniem savienoto lidojumu ar 5G droniem. “Verizon” plāns ir savienot pēc iespējas vairāk dronu un reāllaikā pārraidīt video un citu saturu, piemēram, informāciju par preču daudzumu noliktavās, piegādēm utt. 5G droniem pielietojums atradīsies arī gaisa telpas uzraudzībā un aizsardzībā. 

Vieda pilsēta no papēžiem līdz matu galiņiem

Viens no lielākajiem 5G pielietojumiem, protams, ir viedas pilsētas radīšana. Gudrā pilsēta izmanto digitālos risinājumus, tehnoloģijas un datus, lai būtiski uzlabotu vairākus galvenos dzīves kvalitātes rādītājus. Savukārt 5G pārcels viedo pilsētu izveidi no teorētiska līmeņa uz praktisku un padarīs nākotnes tehnoloģiju ieviešanu tajās reālu. Jaunās paaudzes mobilo tīklu iespējams integrēt daudzās ar gudro pilsētu saistītās jomās. Sākot no gaisa kvalitātes, enerģijas patēriņa un satiksmes modeļu uzraudzības līdz ielu apgaismojumam, viedajai autostāvvietai, pūļa pārvaldībai un ārkārtas situācijām. Tādējādi tiek uzlabota satiksmes pārvaldība, mazināti sastrēgumi un ceļā pavadītais laiks, paātrināts reaģēšanas laiks ārkārtas situācijās, samazinātas veselības aprūpes izmaksas, mazināta ūdens un citu resursu izšķērdēšana, kas ir svarīgi gan cilvēkiem draudzīgai, gan ilgtspējīgai dzīvošanai. Šajā ziņā labs paraugs ir Singapūra, kas tiek dēvēta par pasaulē viedāko pilsētu. Kopš iniciatīvas “Smart Nation” uzsākšanas 2014. gadā šī pilsēta ir ieviesusi virkni gudro tehnoloģiju gan publiskajā, gan privātajā sektorā. 

Ar 5G savienotas govis informē lauksaimniekus par ganāmpulka pieaugumu

Arī lauksaimniecība iet līdzi laikam, jau labu laiku saimniecības vadītājam atvieglojot ikdienas soli, tostarp rūpes par mājlopiem. Tāpēc gluži dabiski, ka 5G tehnoloģija ienāks arī šajā nozarē. Nākotnē 5G sensori spēs, piemēram, apkopot reāllaika informāciju par mēslojumu, mājlopiem un ūdens vajadzībām, palīdzot ietaupīt enerģiju un resursus. Šajā ziņā viens no inovatīvākajiem 5G sensoriem ir “MooCall” radītais atnešanās sensors, kas darbojas kopā ar lietotni. Šis sensors ir piestiprināms pie govs astes un brīdina par to, kad govs gatavojas dzemdēt. To ir iespējams panākt, jo, tuvojoties dzemdībām, govis parasti aktīvāk kustina astes. Pieaugot 5G izplatībai un attīstoties tehnoloģijai, lauksaimnieki nākotnē varēs labāk un pārdomātāk veikt mājlopu un labības audzēšanu, produktivitātes, efektivitātes un finansiālās darbības uzlabošanu utml. 

Šie ir tikai daži no piemēriem, kādu pienesumu 5G mobilais tīkls varētu sniegt dažādās jomās sākot no transporta un satiksmes pārvaldības risinājumiem līdz gardas kafijas pagatavošanas guru. Attīstoties tehnoloģijai, 5G jau tagad kļūst par virzītājspēku daudzās nozarēs, padarot procesus tajās tās vieglāk, ērtāk, lētāk un gudrāk pārvaldāmus. 

Tas, kādi iziesim no šīs desmitgades, pagaidām nav līdz galam skaidrs. Taču par dažām lietām gan ir pārliecība - visu attīstību virzīs un noteiks tehnoloģijas un cilvēku iesaiste dažādos procesos samazināsies. 
Dalīties ar rakstu
23572
Ierīču iztirgošana
Īpaši izdevīgas cenas viedierīcēm un aksesuāriem
Iegādāties
31733
Galaxy AI ir klāt
Tagad pieejams arī Galaxy S23 sērijai, Flip5, Fold5, Tab S9, Tab S9+ un Tab S9 Ultra
Uz e-veikalu
32511
iPhone 12
Izcilas kvalitātes telefons par pievilcīgu cenu. Keramisks pārklājums lielākai izturībai pret triecieniem, spilgts Super Retina XDR displejs un divu lēcu kameru sistēma.
23,28
€/mēn.
27,87
Uz e-veikalu
01.06.2024. - 30.06.2024.
32512
iPhone 14
iPhone 14 apvieno jaunākās tehnoloģijas un elegantu dizainu. Kombinācijā ar ilgtošu akumulatora darbību un A15 Bionic procesoru tavās rokās nonāks patiešām lielisks sabiedrotais.
29,95
€/mēn.
34,95
Uz e-veikalu
01.06.2024. - 30.06.2024.
32513
iPhone 15 Pro Max
Maksimāli augstākā kvalitāte it visā. Pat vissīkākās nianses ir noslīpētas līdz pilnībai. Tevi pārsteigs zibenīga veiktspēja, titāna korpuss un šobrīd jaudīgākā iPhone kamera.
55,78
€/mēn.
60,37
Uz e-veikalu
01.06.2024. - 30.06.2024.
32514
Redmi Note 13
Viedtālrunis ikoniskām fotogrāfijām, kuras palīdzēs uzņemt 108MP fotokamera. Pieejami dažādi kameras režīmi, kas nodrošinās, lai katrs attēls būtu perfekts.
7,45
€/mēn.
10,37
Uz e-veikalu
01.06.2024. - 30.06.2024.
32515
Redmi Note 13 Pro
Revolucionārs viedtālrunis ar 200 MP kameru. Tūlītēja 67 W turbo uzlāde, MediaTek Helio G99-Ultra procesors nodrošina vislabāko veiktspēju.
14,12
€/mēn.
16,62
Uz e-veikalu
01.06.2024. - 30.06.2024.
32516
Xiaomi 13T
Summicron objektīvs, kas izstrādāts kopā sadarbībā ar Leica. AMOLED ekrāns ar AdaptiveSync mainīgu atsvaidzes intensitāti līdz 144 Hz. Nodrošina reālistisku attēlu.
19,53
€/mēn.
27,03
Uz e-veikalu
01.06.2024. - 30.06.2024.
32546
Samsung Galaxy A15
Izcilas kvalitātes telefons par pievilcīgu cenu. Keramisks pārklājums lielākai izturībai pret triecieniem, spilgts Super Retina XDR displejs un divu lēcu kameru sistēma.
8,28
€/mēn.
 
Uz e-veikalu
05.06.2024. - 14.07.2024.
32547
Samsung Galaxy buds2
Izcila Hi-Fi skaņa –mtagad bezvadu režīmā. Buds2 Pro iekšējā mehānika. Zemfrekvenču skaļrunis, kas nodrošinās dziļākus basus. Aktīvā skaņas slāpēšana (Active Noise Canceling, ANC)
6,20
€/mēn.
 
Uz e-veikalu
05.06.2024. - 14.07.2024.
32548
Samsung Galaxy S23 FE
Maksimāli augstākā kvalitāte it visā. Pat vissīkākās nianses ir noslīpētas līdz pilnībai. Tevi pārsteigs zibenīga veiktspēja, titāna korpuss un šobrīd jaudīgākā iPhone kamera.
26,62
€/mēn.
29,53
Uz e-veikalu
05.06.2024. - 14.07.2024.
31961
Viens internets mājām un vasarnīcai?
Mobilais 5G vai 4G mājas internets - lieto visur, kur rozete!
9,98
€/mēn.
 
Ņem pie Tele2
24306
Tarifi skolēniem un studentiem
Īpaši izdevīgi piedāvājumi bērniem un jauniešiem līdz 24 gadu vecumam
9,99
€/mēn.
 
Izvēlies tarifu
23563
Uzsaucam planšeti!
Pieslēdz Tele2 mājas internetu un saņem planšeti Samsung Galaxy Tab A9+ 5G (64 GB)
23,49
€/mēn.
 
Apskatīt piedāvājumu
17.06.2024. - 22.07.2024.
23564
Tarifi senioriem
Labākie piedāvājumi senioriem no 62 gadu vecuma pie Zelta Zivtiņas
6,99
€/mēn.
 
Izvēlies tarifu
24305
Pārcel savējos pie Tele2
Labs piedāvājums tiem, kas vēl nav pie Tele2. Viss vienkārši - atstāj savu numuru, mēs atzvanīsim, izstāstīsim un arī noformēsim darījumu, ja vēlēsies. Arī ar esošo operatoru saistības nokārtosim mēs.
Vairāk
24359
Lieliska saderība!
Ātrs Tele2 mājas internets + Go3 televīzija. Izvēlies savu piedāvājumu, noformē pirkumu un saņem tuvāko dienu laikā!
20,98
€/mēn.
 
Izvēlēties
25744
Interneta drošība
Pirmos 2 mēnešus izmēģini bez maksas - vieglākais veids, kā pasargāt sevi no draudiem internetā
1,49
€/mēn.
 
Vairāk
32525
Jūnija Komplimentu loterija
Lasīt vairāk
Sāc vasaras sezonu ar Tele2 Komplimentu loteriju un tiec pie jaunās ierīces!

Piedalies loterijā un laimē jaudīgo iPhone 15 128GB vai kādu citu no 30 vērtīgajām balvām no Huawei, JBL, Apple, Xiaomi un Samsung vai īpašo Tele2 Maģiskās karaļvalsts kāršu spēli!

Pasteidzies un reģistrējies loterijai Mans Tele2 sadaļā “Komplimenti”!

Loterijas noteikumi un pilnais balvu saraksts šeit
Izloze 03.07.2024.
Close
Saņemt Komplimentu
01.06.2024. - 30.06.2024.
31939
25% atlaide FN Serviss
Lasīt vairāk
Esi drošs ar FN-Serviss īpašo piedāvājumu

Vēlies padarīt savu vidi drošāku? Iegādājies īpaši izvēlētos FN-Serviss drošības produktus mājai vai atpūtai ar 25% atlaidi.
Dodies uz Mans Tele2 sadaļu “Komplimenti” un saņem atlaides kodu, ko varēsi izmantot, FN-Serviss internetveikalā.

Atlaides nesummējas.
Close
Saņemt Komplimentu
01.05.2024. - 31.12.2024.
32526
40% atlaide GioStyle piknika piederumiem!
Lasīt vairāk
Svētki dabā ar GioStyle piknika piederumiem!

Piknika piederumi, kas pārsteigs ikvienu ar košām krāsām, interesantu
dizainu un izcilu kvalitāti, padarot katru pikniku vai atpūtu ārpus mājas par
īstiem svētkiem dabā! Iegādājies jau tagad ar 40% atlaidi!

Apskati piedāvājumā iekļautos produktus šeit

Dodies uz Mans Tele2 sadaļu “Komplimenti” un saņem atlaides kodu, ko
varēsi izmantot, www.tavatelpa.lv mājaslapā

Atlaides nesummējas.

 
Close
Saņemt Komplimentu
05.06.2024. - 31.08.2024.
29938
25% atlaide sūtījumiem DPD Paku Skapjos
Lasīt vairāk
Izmanto fantastisko iespēju un sūti Latvijā vēl izdevīgāk ar DPD!
Lai visas paciņas sasniegtu savus galamērķus, dodies uz Mans Tele2 sadaļu

“Komplimenti” un saņem 25% atlaižu kodu DPD Paku Skapju sūtījumiem visa Latvijā. Kodu varēsi izmantot, formējot sūtījumus vietnē www.eserviss.dpd.lv

Atlaides nesummējas ar citām atlaidēm.
Close
Saņemt Komplimentu
01.01.2024. - 31.12.2024.
29935
50% atlaide Apollo Kino biļetēm uz ceturtdienas seansiem
Lasīt vairāk
Ceturtdienas ir kino laimīgas dienas!

Esi kino fans? Ar Tele2 apmeklē Apollo Kino kino seansus divreiz izdevīgāk!
Dodies uz Mans Tele2 sadaļu “Komplimenti” un saņem atlaižu kodu, ko varēsi izmantot pērkot biļetes uz ceturtdienas seansiem ar 50% atlaidi www.apollokino.lv vai klātienē, jebkurā no Apollo Kino.

Piedāvājums neattiecas uz pirmizrāžu seansiem, kā arī uz bērnu, senioru un īpašu pasākumu biļetēm.
Close
Saņemt Komplimentu
01.01.2024. - 31.12.2024.
28509
10% papildu atlaide visām Danija precēm!
Lasīt vairāk
Apavi nekad nevar būt par daudz!

Lai viegls solis ikdienā un komforts visās dzīves situācijās iegādājies apavus
DANIJA veikalos ar 10% papildu atlaidi!

Dodies uz Mans Tele2 sadaļu “Komplimenti” un saņem atlaides kodu, ko varēsi izmantot, iegādājoties preces ar papildus atlaidi DANIJA klātienes veikalos vai www.danija.lv interneta veikalā.

Atlaides summējas ar publiskām atlaidēm!
Close
Saņemt Komplimentu
01.03.2024. - 31.12.2024.
29936
30% Atlaide Apollo gardumiem katru dienu
Lasīt vairāk
Kino bez gardumiem nav kino!

Īpašais Apollo Kino piedāvājums uzkodu komplektam Tevi jau gaida! Saņem 30% atlaižu kodu, ko varēsi izmantot pērkot M uzkodu komplektu (M dzēriens + M sāļais vai saldais popkorns) jebkurā diena Apollo Kino kinoteatros.

Kodu uzrādi info kasē, vai ievadi pašapkalpošanas kasē pirms pirkuma veikšanas.
Close
Saņemt Komplimentu
01.01.2024. - 31.12.2024.
Meklē izdevīgu piedāvājumu?
Meklē izdevīgu piedāvājumu?
Meklē izdevīgu piedāvājumu?
Atstāj numuru, atzvanīsim!
Tarifu plāni
Mājas internets
Biznesam
+371
+371
Darbinieku skaits
1-5 darbinieki
6 un vairāk darbinieki

Paldies! Tavs pieteikums saņemts. Sazināsimies tuvāko dienu laikā, tikmēr uzzini, kas jauns Tele2!

Pieteikt citu numuru - lai draugs, mamma vai kaimiņš arī tiek pie laba piedāvājuma!

Paldies! Tavs pieteikums saņemts. Sazināsimies tuvāko dienu laikā, tikmēr uzzini, kas jauns Tele2!

Pieteikt citu numuru - lai draugs, mamma vai kaimiņš arī tiek pie laba piedāvājuma!

× Meklē vislabāko piedāvājumu? Atrodi šeit
Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti