20.09.2022

Kā 5G palīdz cilvēkiem ar redzes traucējumiem? 8 piemēri, kā 5G uzlabo mūsu ikdienu.


Pagājuši jau trīs gadi, kopš Latvijā iespējams baudīt jaunās paaudzes mobilā tīkla 5G iespējas un priekšrocības. Toreiz tieši “Tele2” bija tas, kas iedarbināja pirmo 5G bāzes staciju Rīgā, solot, ka jaunā tehnoloģija kļūs par pamatu inovāciju un jaunu risinājumu attīstībai. Skatoties no globālās perspektīvas, tā tik tiešām arī ir - 5G ne tikai ļauj izbaudīt ātra un stabila interneta iespējas viedierīcē, bet nolicis nākotni mums tieši pie kājām, dažādām nozarēm ļaujot attīstīties vēl nepieredzētā ātrumā. Zemāk vari iepazīties ar vairākiem 5G izmantošanas piemēriem, kas nākotnē virkni nozaru un mūsu mijiedarbību ar pasauli mainīs līdz nepazīšanai. 

Drošāka pārvietošanās ar autonomo transportu

Viena no jomām, kur 5G jau tuvākajā nākotnē atstās ievērojamu nospiedumu, ir transports. Segments, kas šajā ziņā gūs vislielākās priekšrocības, ir autonomie transportlīdzekļi, kas citviet pasaulē jau parādās satiksmē. Viena no funkcijām, ko 5G sniegs bezšofera auto, ir spēja dažādos veidos izveidot savstarpējos sakarus. Piemēram, autonomie transportlīdzekļi varēs savstarpēji sazināties un šādā veidā izvairīties no avārijām. Izmantojot jaunās paaudzes sakaru tehnoloģijas, šie auto spēs sazināties arī ar citiem objektiem, gājējiem, satiksmes vadības sistēmām tieši krustojumos. Tas ļaus ievērojami uzlabot drošību, jo automašīnas varēs sajust apdraudējumu daudz agrāk un izmantot automatizētas sistēmas, lai vajadzības gadījumā iedarbinātu bremzes, uzņemtu ātrumu vai stūrētu. Piemēram, automašīnas varēs sajust gājējus pēc viedtālruņu izstarotajiem signāliem. Vienu no piemēriem, kur šobrīd tiek izmantoti autonomie auto ar iespējotu 5G, iezīmē “Huawei” sadarbība ar Taizemes Srijaijas slimnīcu. Jaunās partnerības ietvaros 5G darbināti pašbraucošie transportlīdzekļi tiks izmantoti medicīnas preču piegādēm slimnīcai. Tas ne tikai samazina darba slodzi, bet arī COVID-19 izplatību, kas slimnīcu darbinieku vidū ir ļoti augsts.

Pacientu veselība nokļūst mākslīgā intelekta pārziņā

5G mobilais tīkls noteikti neatstās vienaldzīgu veselības nozari, kas tehnoloģiju attīstības rezultātā jau šobrīd strauji transformējas. 5G sniegtās iespējas var būt noderīgas tādās jomās kā telemedicīna, attālinātā ķirurģija, lielu medicīnisko failu pārsūtīšana, masveida datu analīze reāllaikā, precīza medicīnisko attēlu analīze, pacientu kustību izsekošana attālināti, valkājamo ierīču izmantošana reāllaika uzraudzībai. 5G mobilais tīkls padarīs daudz vienkāršāku un uzticamāku mākslīgā intelekta izmantošanu, lai analizētu pacientu datus reāllaikā, piedāvājot uzlabotu diagnostiku un veselības aprūpes sniegšanu neatkarīgi no pacienta atrašanās vietas. 5G kombinācijā ar mākslīgo intelektu arī paplašinās slimnīcu savstarpējo komunikāciju, ļaujot lielām un mazām veselības iestādēm efektīvāk dalīties pieredzē ar ārstēšanu. Viens no piemēriem, kur 5G tiek izmantots reāli, ir uzņēmuma “Aira” pakalpojums, kas cilvēkiem ar redzes traucējumiem ļauj kļūt patstāvīgākiem, izmantojot 5G darbinātas VR/AR brilles. Šādā veidā cilvēki ar redzes traucējumiem reāllaikā tiek savienoti ar konsultantu, kurš viņus attālināti vada uz palīdz tikt galā ar ikdienas kustību šķēršļiem. 

Populāri tūrisma objekti caur papildinātās realitātes prizmu

Izklaide ir vēl viena nozare, ko būtiski ietekmēs 5G tehnoloģija. Šajā ziņā jau tagad liela nozīme ir gan virtuālajai, gan papildinātajai realitātei (Augmented Reality - AR). Piemēram, mediju uzņēmums “Azoomee/Da Vinci”, kas fokusējas uz bērnu izklaidi, ir izlaidis jaunu AR efektu, kas ļauj Vīnes Rātsnama apmeklētājiem mijiedarboties ar digitāli uzlabotu vidi. Uzņēmuma izstrādātā AR lietotne pārveido šo ēku par digitālu vidi, apvienojot gan jautrību, gan mācīšanās elementus. Šī lietotne, piemēram, šajā ēkā ļauj sastapt vēsturiskas personības, kuras lēkā pa batutu, spēlē futbolu un izpilda skeitborda trikus. Arī pats tūrisma objekts var tikt pārveidots, atsevišķas telpas novietojot zem ūdens, kurā peld dažādas interesantas radības. “Azoomee/Da Vinci” šo AR pieredzi plāno sniegt arī citiem tūrisma objektiem gan Vīnē, gan ārpus tās. 

Kafijas gatavošanas meistars 5G robots

Eksotiskāko kafejnīcu apmeklētāji jau šobrīd var baudīt robota pienestu svaigu kafiju un citus dzērienus un ēdienus. Taču, izmantojot 5G savienojumu, nākotnē šie roboti vēl augstākā kvalitātē spēs pildīt savus pienākumus un nolasīt katru vēlmi no apmeklētāja acīm. Piemēram, pērn mobilo tehnoloģiju pasākumā “Mobile World Congress” uzņēmums “OrionStar”, kas specializējas robotikas tehnoloģijās, prezentēja trīs pakalpojumu sniegšanas robotus, kuri aprīkoti ar “Qualcomm” tehnoloģiju, kas nodrošina 5G savienojumu un uzlabotas mākslīgā intelekta izmantošanas iespējas. Viens no šiem 5G robotiem radīts īpaši kafijas gatavošanai un ir spējīgs piepildīt pat 1000 kafijas tasītes dienā. 

Digitālo dvīņu tehnoloģija kļūst vēl futūristiskāka

Digitālo dvīņu tehnoloģija nākotnē integrēsies daudzās jomās, īpaši būvniecībā un ražošanā. Vienkāršāk sakot, šī tehnoloģija ļauj izveidot fiziska objekta vai vides digitālo versiju, ar kuru pēc tam var mijiedarboties attālināti, izmantojot virtuālās realitātes brilles. Savukārt 5G mobilais tīkls digitālo dvīņu pielietojamību pacels jaunā kvalitātē. Viens no lielākajiem Lielbritānijas akumulatoru ražotājiem “Hyperbat” jau iemēģinājis roku digitālo dvīņu tehnoloģijā, lai skatītu un pārveidotu savus produktus. Uzņēmums ir sadarbojies ar BT, “Ericsson” un “NVIDIA”, lai darbinieki varētu attālināti savienoties, sastrādāties un mijiedarboties pie virtuālā 3D inženierijas modeļa. Tas būs pasaulē pirmais digitālo dvīņu projekts, kas ļaus dizaina un inženieru komandām reāllaikā mijiedarboties ar 3D dabīgā izmēra modeli un pārveidot to pēc vajadzības.  

5G savienotie droni sniegs milzu pienesumu piegādes ķēdē

Droni ir labi pazīstami kā risinājums kvalitatīva foto un video ieguvē. Tomēr šos bezpilota lidaparātus plaši lieto arī, piemēram, sūtījumu piegādē un loģistikā. Savukārt 5G tehnoloģija ievērojami pacels dronu izmantošanas potenciālu. Šajā ziņā “Verizon” vēlas kļūt par pirmo telekomunikāciju uzņēmumu, kas izmanto jaunās paaudzes mobilo tīklu, lai nodrošinātu miljoniem savienoto lidojumu ar 5G droniem. “Verizon” plāns ir savienot pēc iespējas vairāk dronu un reāllaikā pārraidīt video un citu saturu, piemēram, informāciju par preču daudzumu noliktavās, piegādēm utt. 5G droniem pielietojums atradīsies arī gaisa telpas uzraudzībā un aizsardzībā. 

Vieda pilsēta no papēžiem līdz matu galiņiem

Viens no lielākajiem 5G pielietojumiem, protams, ir viedas pilsētas radīšana. Gudrā pilsēta izmanto digitālos risinājumus, tehnoloģijas un datus, lai būtiski uzlabotu vairākus galvenos dzīves kvalitātes rādītājus. Savukārt 5G pārcels viedo pilsētu izveidi no teorētiska līmeņa uz praktisku un padarīs nākotnes tehnoloģiju ieviešanu tajās reālu. Jaunās paaudzes mobilo tīklu iespējams integrēt daudzās ar gudro pilsētu saistītās jomās. Sākot no gaisa kvalitātes, enerģijas patēriņa un satiksmes modeļu uzraudzības līdz ielu apgaismojumam, viedajai autostāvvietai, pūļa pārvaldībai un ārkārtas situācijām. Tādējādi tiek uzlabota satiksmes pārvaldība, mazināti sastrēgumi un ceļā pavadītais laiks, paātrināts reaģēšanas laiks ārkārtas situācijās, samazinātas veselības aprūpes izmaksas, mazināta ūdens un citu resursu izšķērdēšana, kas ir svarīgi gan cilvēkiem draudzīgai, gan ilgtspējīgai dzīvošanai. Šajā ziņā labs paraugs ir Singapūra, kas tiek dēvēta par pasaulē viedāko pilsētu. Kopš iniciatīvas “Smart Nation” uzsākšanas 2014. gadā šī pilsēta ir ieviesusi virkni gudro tehnoloģiju gan publiskajā, gan privātajā sektorā. 

Ar 5G savienotas govis informē lauksaimniekus par ganāmpulka pieaugumu

Arī lauksaimniecība iet līdzi laikam, jau labu laiku saimniecības vadītājam atvieglojot ikdienas soli, tostarp rūpes par mājlopiem. Tāpēc gluži dabiski, ka 5G tehnoloģija ienāks arī šajā nozarē. Nākotnē 5G sensori spēs, piemēram, apkopot reāllaika informāciju par mēslojumu, mājlopiem un ūdens vajadzībām, palīdzot ietaupīt enerģiju un resursus. Šajā ziņā viens no inovatīvākajiem 5G sensoriem ir “MooCall” radītais atnešanās sensors, kas darbojas kopā ar lietotni. Šis sensors ir piestiprināms pie govs astes un brīdina par to, kad govs gatavojas dzemdēt. To ir iespējams panākt, jo, tuvojoties dzemdībām, govis parasti aktīvāk kustina astes. Pieaugot 5G izplatībai un attīstoties tehnoloģijai, lauksaimnieki nākotnē varēs labāk un pārdomātāk veikt mājlopu un labības audzēšanu, produktivitātes, efektivitātes un finansiālās darbības uzlabošanu utml. 

Šie ir tikai daži no piemēriem, kādu pienesumu 5G mobilais tīkls varētu sniegt dažādās jomās sākot no transporta un satiksmes pārvaldības risinājumiem līdz gardas kafijas pagatavošanas guru. Attīstoties tehnoloģijai, 5G jau tagad kļūst par virzītājspēku daudzās nozarēs, padarot procesus tajās tās vieglāk, ērtāk, lētāk un gudrāk pārvaldāmus. 

Tas, kādi iziesim no šīs desmitgades, pagaidām nav līdz galam skaidrs. Taču par dažām lietām gan ir pārliecība - visu attīstību virzīs un noteiks tehnoloģijas un cilvēku iesaiste dažādos procesos samazināsies. 
Dalīties ar rakstu
23572
Iekārtu iztirgošana
Iekārtu iztirgošana Īpaši izdevīgas cenas viedierīcēm un aksesuāriem
Iegādāties
24655
Izdevīgam pavasarim
Nepārspējama kamera, elegants dizains un elpu aizraujoša veiktspēja 5G tīklā - Samsung Galaxy S23 ir kā radīts izklaidei!
38,29
€/mēn.
43,28
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24659
Izdevīgam pavasarim
Jaunākās inovācijas un īpaši ātrs savienojums, pateicoties 5G, nodrošina Samsung Galaxy A53 5G ar iespēju netraucēti straumēt savu mīļāko saturu bez apstājas!
15,79
€/mēn.
18,70
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24660
Izdevīgam pavasarim
Viedpulkstenis, kas seko līdzi Tavam veselības stāvoklim un nodrošina Tevi ar pilnvērtīgu informāciju gan sportojot, gan miegā.
9,54
€/mēn.
14,53
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24661
Iedvesmojies pavasarim
Radīts taviem radošajiem piedzīvojumiem - efektīvais un jaudīgais MacBook Air!
41,60
€/mēn.
51,62
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24662
Iedvesmojies pavasarim
Saziņai, izklaidei un, protams, skaistiem foto - iPhone 14 Pro Max!
58,29
€/mēn.
62,87
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24663
Iedvesmojies pavasarim
Lielāks ekrāns, lielāks akumulatora darbības laiks, lielāki pikseļi kamerai un lielāka veiktspēja 5G tīklā - tas ir iPhone 14 Pro Max!
61,19
€/mēn.
68,28
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24664
Iedvesmojies pavasarim
Pārkāp radošuma robežas un pacel sevi jaunos augstumos gan darbā, gan izklaidē ar jaudīgo iPhone 14 Pro!
49,95
€/mēn.
56,20
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24665
Iedvesmojies pavasarim
Tavs jaunais ikdienas pavadonis ceļā, strādājot vai atpūšoties - Apple Airpods 3rd gen austiņas!
7,45
€/mēn.
9,53
Uz e-veikalu
01.03.2023. - 31.03.2023.
24842
Košam pavasarim
Kristāldzidrs ekrāns, spilgtas krāsas un elpu aizraujošas nianses reālā 4K kvalitātē, ar iespaidīgo LG 55UQ75003LF televizoru!
17,45
€/mēn.
19,04
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24843
Košam pavasarim
Atklājiet nepieredzētas krāsas un reālu 4K izšķirtspēju LG NanoCell televizorā.
19,95
€/mēn.
22,08
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24846
Izdevīgam pavasarim
Paveic vairākus uzdevumus vienlaicīgi ar salokāmo Samsung Galaxy Fold4 viedtālruni!
74,53
€/mēn.
80,78
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24845
Izdevīgam pavasarim
Atklāj jaunas iespējas ar salokāmo Samsung Galaxy Fold4 viedtālruni!
69,54
€/mēn.
78,70
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24844
Košam pavasarim
Izbaudiet iecienītās filmas pārsteidzoši tīrās krāsās LG OLED55C22LB televizora īpaši lielajā ekrānā!
49,95
€/mēn.
58,29
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24847
Izdevīgam pavasarim
Viedtālrunis, kuru varēsi izmantot gan salocītā, gan atvērtā veidā, tas ir radošais Samsung Galaxy Flip4!
42,04
€/mēn.
46,20
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24848
Izdevīgam pavasarim
Viedtālrunis, kas palīdzēs izcelties - Samsung Galaxy Flip4!
44,54
€/mēn.
48,70
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24850
Izdevīgam pavasarim
Samsung Galaxy XCover5 ir radīts, lai izturētu jebkuru pārbaudījumu, kurš stāsies tam ceļā.
10,37
€/mēn.
12,04
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24852
Izdevīgam pavasarim
Paliec uzdevumu augstumos pat tad, ja apkārtējie apstākļi ir nelabvēlīgi ar Galaxy XCover 6!
22,87
€/mēn.
26,20
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24849
Izdevīgam pavasarim
Efektīvs darbam, jaudīgs spēlēm un izcils bildēm!
49,54
€/mēn.
53,70
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24853
Iedvesmojies pavasarim
Tavs jaunais aksesuārs perfektajam kadram - GoPro Hero 11 Black Mini kamera!
16,62
€/mēn.
18,70
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
24854
Iedvesmojies pavasarim
Tava satura veidošanas spēkstacija - GoPro Hero 11 Black kamera!
18,70
€/mēn.
22,87
Uz e-veikalu
14.03.2023. - 31.03.2023.
25201
Izdevīgam pavasarim
Viedpulkstenis, kas palīdzēs ne tikai uzlabot tavu labsajūtu ar viedo miega analīzes tehnoloģiju, bet arī sekot līdzi tavai sirdsdarbībai un soļu skaitam.
11,20
€/mēn.
14,53
Uz e-veikalu
17.03.2023. - 31.03.2023.
25202
Izdevīgam pavasarim
Dodies savā nākamajā piedzīvojumā ar jaudīgo un izturīgo Samsung Galaxy Watch5!
12,45
€/mēn.
15,78
Uz e-veikalu
17.03.2023. - 31.03.2023.
25203
Izdevīgam pavasarim
Samsung Galaxy Watch4 Classic, viedpulkstenis, kurš tev kalpos kā uzticams pavadonis ceļā uz pilnveidošanu ar savu jaudīgo intuitīvo funkcionalitāti.
14,54
€/mēn.
18,70
Uz e-veikalu
17.03.2023. - 31.03.2023.
Meklē izdevīgu piedāvājumu?
Meklē izdevīgu piedāvājumu?
Meklē izdevīgu piedāvājumu?
Mums vienmēr ir ko piedāvāt!
Tarifu plāni
Mājas internets
Biznesam
+371
+371
Darbinieku skaits
1-5 darbinieki
6 un vairāk darbinieki

Paldies! Tavs pieteikums saņemts. Sazināsimies tuvākajā darba dienā 9:00-17:00, tikmēr uzzini, kas jauns Tele2!

Pieteikt citu numuru - lai draugs, mamma vai kaimiņš arī tiek pie laba piedāvājuma!

Paldies! Tavs pieteikums saņemts. Sazināsimies tuvākajā darba dienā 9:00-17:00, tikmēr uzzini, kas jauns Tele2!

Pieteikt citu numuru - lai draugs, mamma vai kaimiņš arī tiek pie laba piedāvājuma!

× Meklē vislabāko piedāvājumu? Atrodi šeit
Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti