Biznesam  |  Blogs  |  RU
18.08.2021

5 lietas, kas jāņem vērā iegādājoties telefonu bērnam

 
Laiks, kad sociālo tīklu plūsmās arvien biežāk parādās ražas veltes un sēnes, ir arī laiks, kad skolas soli vairs nav aiz kalniem. Lai gan arī šogad aiz neziņas plīvura slēpjas pandēmijas ietekmētais mācību formāts, skaidrs ir viens, ka bez tehnoloģijām to būs grūti iedomāties. Šķiet tikai gada laikā viedtālrunis skolēnam no statusa rotaļlietas pārvērties par neatņemamu macību sastāvdaļu. Šoreiz apzināsim galvenos kritērijus, kas jāņem vērā, izvēloties viedtālruni skolēnam.

Protams, ka pirmklasnieka vajadzības atšķiras no spurainu pusaudžu vēlmēm un vajadzībām. Tāpat ir ar piedāvājumu viedtālruņu vidējās cenas klasē, kuri visbiežāk nonāk skolēnu kabatās. Ir krasa atšķirība starp 100 eiro un 400 eiro viedtālruņa spējām. Lai šajā piedāvājumā neapjuktu, piedāvājam piecus parametrus, kas jāņem vērā, izvēloties viedtālruni skolēnam.

Uzbūves kvalitāte un dizains

Vienalga, vai skolēns braukā ar longboard vai lasa dzeju, papildus aizsardzība ir vienmēr vērtējama pozitīvi. Divi lielumi, kas šeit būtu jāņem vērā, ir IP (starptautiskā aizsardzības zīme - Ingress Protection Rating) mitruma aizsardzība un militāro testu sertifikāts. Pie abiem ticis, piemēram, CAT S52. Tikai tad jārēķinās, ka krietni apdalīta būs veiktspēja un multimediju sniegums. Tomēr patīkamu pārsteigumu šogad sagādāja Samsung Galaxy A52, kas ticis pie pilnvērtīgas mitruma aizsardzības, bet neizskatās pēc tanka kā militāri rūdītie viedtālruņi. Līdzīgu ceļu iet arī Sony Xperia 10 III, kas ticis ne vien pie mitruma noturības, bet pat premium stikla aizmugures. Tiesa gan, tad vērts apsvērt maciņa iegādi, jo ražotājs tādu komplektā nepiedāvā. Vismaz daļēja mitruma noturība ir jaunais vidējās klases viedtelefonu standarts, kam tiešām vērts pievērst uzmanību. Piemēram, gan Redmi Note 10 Pro, gan Poco X3 Pro piedāvā jau IP53 šļakstu noturību par ļoti pieņemamu cenu. Tas nozīmē, ka vannā pīlītes vietā to izmantot nevajadzētu, bet rudenīgs sēņu lietutiņš neskādēs.

Uzmanība jāpievērš arī korpusa materiāliem. Lielākoties ražotāji vidējā cenas klasē korpusus veido no plastmasas, kas nozīmē, ka tie būs izturīgāki par dārgākiem tālruņiem ar stikla aizmuguri. Tiesa gan, vērts ar skolnieku aprunāties, ka mūsdienu viedtālruņi vairs nav tik izturīgi kā senos laikos leģendārais Nokia 3310, tādēļ vērts būt piesardzīgam vai apbruņoties ar kādu stilīgu maciņu vai aizsargstikliņu. Runājot par aizsargmaciņiem, Xiaomi, Poco un Redmi visbiežāk tādu jau iekļauj komplektā.

Un pirms gala lēmuma, pavaicājiet par viedtālruņa krāsu. Bieži vien pusaudžiem tā var būt atslēga izvēlē. 
 
Ekrāns

Ja vēl pagājušogad vidējā klasē dominēja IPS matricu ekrāni, tad šī gada jaunais standarts ir AMOLED matricas. Tas nozīmē, ka attēls būs kontrastaināks, būs vieglāk saredzams spilgtā saules gaismā un energoefektīvāks. Papildu tam var skatīties arī uz ātro atsvaidzi. Tas nozīmē, ka ekrāns attēlu atjauno vairāk nekā 60 reizes sekundē, liekot animācijām izskatīties super plūdeni. Piemēram, Samsung Galaxy A72 piedāvā Super AMOLED ekrānu ar 90Hz atsvaidzi. Lieliski ātro atsvaidžu sacensībā sevi prezentē Xiaomi veidotie zīmoli. Piemēram, Xiaomi Mi 10T sasniedz pat 144Hz atsvaidzi, kas ir vairāk nekā flagmaņiem. Neapmulstiet, ka tas ir IPS ekrāns, taču ļoti, ļoti kvalitatīvs. 

Tomēr tehniskā specifikācija nav vienīgie kritēriji viedtālruņa izvēlē. Ekrāna izmērs reizēm var būt izšķirošais. Skolēnu plaukstām reizēm ērtāk operēt ar kompaktākiem, mazāku ekrānu viedtālruņiem. Diemžēl dažādu globālo procesu dēļ kompaktie Android viedtālruņi ir izmiruši kā suga, tomēr dažus patīkamus izņēmumus var atrast. Samsung Galaxy A52 6.5 collu ekrāns varbūt arī nav tas mazākais, bet tā šaurais rāmis ap to, 20:9 malu attiecība un 84% ekrāna un korpusa attiecība padara to par vienu no šī gada ērtāk plaukstā noturamajiem viedtālruņiem. Līdzīgs stāsts ir par Sony Xperia 10 III. Tas ticis pie 21:9 kino malu attiecības, kas nozīmē, ka tālrunis būs pietiekami šaurs, lai to ērti satvertu ar vienu plaukstu, bet jārēķinās, ka tas ir arī garāks par konkurentiem. Ļoti jaudīgus kompaktos viedtālruņus piedāvā Apple, bet tad gan jārēķinās, ka to cenas jau ietilpst flagmaņu klasē.

Veiktspēja

Ja agrāk bija vērts skatīties tikai Qualcomm procesoru virzienā, tad jāteic, ka šogad MediaTek procesori sasparojušies, iespaidīgi uzlabojot savu sniegumu. Ko tas nozīmē? Ja tehniskajā specifikācijā izlasi, ka viedtālruni darbina MediaTek Dimensity procesors, viss ir kārtībā. Piemēram, Redmi Note 10 5G ar MediaTek Dimensity 700 ir tīri nasks par pieņemamu cenu. Ja iespējams tikt pie Qualcomm SnapDragon 7xx sērijas darbināta viedtālruņa, tad par veiktspēju vispār nav ko uztraukties. Tomēr vērts pievērst uzmanību atmiņas lielumam.  Iesaku izvēlēties vismaz 128GB ietilpību. Turklāt šobrīd tādu piedāvā pat budžeta klasē, piemēram, Realme 6. Android viedtālruņiem vajadzētu skatīties vismaz 6GB RAM virzienā, lai aplikācijas nebūtu jāielādē katru reizi no jauna.

Multimediju iespējas

Šogad no flagmaņu klases uz vidējo klasi atceļojuši stereo skaļruņi. Tas nozīmē, ka skaņa būs gan skaļāka, gan kvalitatīvāka. Turklāt ir gana daudz skolēnu, kam šāds risinājums ir svarīgs ne vien Spotify baudīšanai, bet, piemēram, horeogrāfijas treniņiem. Lai netraucētu citiem, vērts pārliecināties, vai tālrunis atbalsts 3.5 mm austiņu ligzdu vai Bluetooth 5.0, ja lieto bezvadu austiņas. Starp citu Sony Xperia 10 III komplektā (tā ir akcija nevis standarta komplektācija) iekļautas pamatīgas lielās bezvadu ausis. 

Diemžēl kameru departamentā arī šogad modē ir tendence izmantot daudz kameru aizmugurē, lai gan reāli izmantojamas būs tikai divas. Galvenais sensors un ultra platleņķa kameras parasti papildinātas ar slikta izpildījuma makro un dziļuma sensoru apendicītiem. Labā ziņa, ka galvenā aizmugures kamera visbiežāk ir tīri lietojama, bet ultra platleņķa kamera visbiežāk piedāvās zemāku kvalitāti. Kā labo piemēru jāmin Samsung Galaxy A72, kas papildus ticis pie 3x optiski stabilizētas palielinājuma kameras. 2x optisko palielinājumu piedāvā arī Xperia 10 III, tomēr pārāk nelielie sensori un pagājušā gada dzelži neiztur konkurenci. Toties, lai dzīve būtu krāšņāka, Xiaomi, Poco un Redmi mākslīgais intelekts ļauj ātri tikt pie interesantiem Instagramistiem noderīgiem programmatūras trikiem. 
 

 
Ekstras un cena

Apzināmiess vecāku vēlmi ieskatīties bērnu viedtālruņos, tomēr arī viņiem ir tiesības uz privātumu. Ja neizvēlēsieties CAT S42, tad pārējie vidējās klases pārstāvji gan jau būs tikuši pie pirkstu nospiedumu lasītāja. Xiaomi, Poco, Redmi un Sony tos visbiežāk izvieto labajā sānā. Te gan jāatceras, ka šāds izvietojums ērtāks šķitīs labročiem, bet kreiļiem var nešķist parocīgs. Taču abām plaukstām piemēroti būs Samsung centrētie lasītāji, kas izvietoti zem ekrāna. Jā, tie ir mazliet neprecīzāki un lēnāki, toties ērti sasniedzami ar abām plaukstām.

Vienmēr vērts pievērst uzmanību arī akumulatora ietilpībai. Mazāk par 4000 mAh šogad vairs neskaitās labi. Par laimi iespējams tikt pat pie 5000 mAh akumulatoriem. Piemēram, Redmi Note 10 Pro, Samsung Galaxy A72 un Poco X3 Pro to sasniedz un pat nedaudz pārsniedz. Xiaomi savos veikumos iekļauj ātrākus lādētājus par Samsung, toties Samsung Galaxy S20 FE piedāvā smalko bezvadu uzlādi, ja nu šādu ekstru vajag.

Cena vienmēr ir svarīgs faktors viedtālruņa izvēlē. Tomēr ir vērts atgriezties pie ievadā pieminētā pirmklasnieka, kam vajadzības ir citādas nekā padsmitgadniekiem. Proti, zinu ne vienu vien skolnieku, kam pirmais tālrunis ir tieši podziņtelefons. Tā ir iespējams krietni ietaupīt, tikt pie ūdens un triecienu aizsardzības un nenovirzīt skolnieka uzmanību no mācībām ar nevajadzīgām aplikācijām un spēlēm. Ak jā, šobrīd podziņtelefoni prot arī WhatsApp. Piemēram, Nokia 3310 (atjaunotā versija, nevis vecā) vai super izturīgais CAT B26, kas neapskādēsies pat skeitparkā. Turklāt šos iespējams iegādāties krietni zem 100 eiro. Taču, ja rocība atļauj skolēnam viedtālruni par 400 eiro un uz augšu, var tikt pie tālruņa, kas apmierinās pat vecāku vēlmes.

Nobeigumā

Iepriekšmēģinājām vērst vecāku uzmanību tehniskajai specifikācijai, kam būtu jāpievērš uzmanība. Tomēr nevajag aizmirst, ka gala lietotājs būs jauns cilvēciņš, kam šajā izvēlē arī ir teikšana, tādēļ te daži noderīgi padomi:
●    Nosakiet cenu, kādu esat ar mieru atvēlēt skolnieka telefonam. Reizēm, uzklausot bērna vēlmes un vajadzības, nemaz nav nepieciešams pats dārgākais modelis.
●    Skolnieka vēlmes un vajadzības atvieglos uzdevumu, kurus specifikācijas kritērijus ņemt vērā, kurus nē.
●    Izrunājiet viedtālruņa lietošanas noteikumus, lai kārdinošās spēlītes un sociālie tīkli ir saldais ēdiens, kas netraucē mācībām.
●    Atcerieties, ka parametri, kas jums šķiet mazsvarīgi, var būt vitāli svarīgi jaunajai atvasei. Piemēram, ja nu aug jauns kino režisors, kameru sniegums ir svarīgs. 

Un kā savai atvasei izvēlies viedtālruni Tu?
Dalīties ar rakstu

Vēl neesi Tele2 klients?

Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti