2.06.2022

Pētījums: tikai 8 % uzņēmēju uzskata, ka par uzņēmēju var kļūt jebkurš cilvēks

Tikai 8 % Latvijas mazo un vidēju uzņēmumu vadītāju uzskata, ka par uzņēmēju var kļūt ikviens cilvēks, liecina “Tele2” un SKDS veiktā Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) vadītāju aptauja. Uzņēmēji atzīst, ka, lai kļūtu par veiksmīgu uzņēmēju, svarīgākas ir cilvēka personīgās īpašības nevis profesionālās zināšanas, kas iegūtas mācoties un uzkrājot pieredzi.
Aptaujā arī noskaidrots, ka 37 % MVU vadītāju nezina, cik liels ir uzņēmuma apgrozījums. Kā atzīst “Tele2” komercdirektors Raivo Rosts, tad šis parāda to, ka šie vadītāji visticamāk ņem aktīvu līdzdalību dažādu praktisko darbu veikšanā, piemēram, paši piedalās produkta izgatavošanā vai pakalpojuma sniegšanā, mazāk vērību pievēršot grāmatvedības skaitļiem. 

“Mazo un vidējo uzņēmumu vadītāji atzīst, ka sekmīgam uzņēmuma vadītājam ir gandrīz vienlīdz aktīvi savs laiks jāvelta gan uzņēmuma vadīšanai, gan arī jāņem aktīva līdzdalība dažādu praktisko darbu veikšanā. Saprotami, ka, palielinoties darbinieku skaitam uzņēmumā, palielinās to uzņēmumu vadītāju skaits, kuri uzskata, ka svarīgāk ir veltīt laiku vadīšanas procesiem,” stāsta “Tele2” komercdirektors Raivo Rosts

Saskaņā ar aptaujas datiem 27 % MVU vadītāju arī uzskata, ka neveiksmes un zaudējumus uzņēmumiem visbiežāk rada vadības trūkums, bet 48 % uzskata, ka tas ir sadarbības trūkums. 

“Aptauja parāda, ka mazo un vidējo uzņēmumu vadītājs ir tāds, kurš deg par savu radīto ideju, vīziju, ir atvērts pārmaiņām un īpaši rūpējas par savu nelielo komandu. Viņiem piemīt uzņēmība, drosme, psiholoģiska noturība, ticība sev un spēja pieņemt saprātīgus riskus. Taču mazo un vidējo uzņēmumu vadītāji ir tik ļoti “iekšā” sava uzņēmuma ikdienā, ka iztrūkst laiks apstāties un izvērtēt, kā noris attīstība, kā sākotnējā ideja virzās uz priekšu un kādi ir iespējamie attīstības varianti. Iespējams, tieši šī izvērtēšana ļautu vēl veiksmīgāk virzīt un arī attīstīt ideju, radīt lielākas ambīcijas,” atzīst Mārtiņš Martinsons FranklinCovey Latvia treneris un koučs

“Mazie un vidējie Latvijas uzņēmēji ir mūsu ekonomikas mugurkauls un, kā redzams, viņi ar visu savu sirdi biznesā. Ir arī skaidrs, ka tiem mazajiem uzņēmējiem, kuriem ir ambīcijas attīstīt savu uzņēmējdarbību, priekšā ir lieli personīgie izaicinājumi, sākot ar spējām uzticēties, deleģēt pienākumus un izveidot uzticamu komandu, beidzot ar finanšu pratību un stratēģisko lēmumu pieņemšanu,” saka R.Rosts.

Latvijas MVU aptauja veikta šī gada februārī un martā, aptaujājot 500 vadītājus. 87 % no aptaujātajiem MVU vadītajiem ir arī uzņēmuma dibinātāji vai jau no pirmsākumiem ir tā vadītāji. 

Video par aptaujas “Latvijas mazā un vidējā uzņēmuma DNS” datiem pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=8TkRYPXST0k
Dalīties ar rakstu

Meklē izdevīgu tarifu plānu?

Atstāj savu numuru un mēs ar tevi sazināsimies tuvākajā darba dienā.

Sūtīt

Piesakies Tele2 jaunumiem e-pastā un esi pirmais, kas uzzina par akcijām, atlaidēm un jauniem pakalpojumiem.

Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti