Privātpersonām  |  Jaunumi  | 
LV LV
Internets par vēl izdevīgāku cenu
11.05.2021

Aktuālākie IT drošības risinājumi mazajiem uzņēmumiem

Tehnoloģiju attīstība sniedz ne tikai priekšrocības parastajam ikdienas lietotājam, bet tās aizvien biežāk savu mērķu sasniegšanai izmanto kiberuzbrucēji. Vairāki kibernoziedzības apkarošanas un izpētes biroji norādījuši, ka turpina pieaugt to incidentu apjoms, kuros izmantotas dažādas ļaunprogrammatūras. Piemēram, uzbrukumu skaits, kuri veikti caur izpirkuma programmatūrām, pieaudzis par 485%, salīdzinot ar 2019. gadu. Vienlaikus šī gada galvenie izaicinājumi IT drošībā ir jauni e-pastu vīrusi, neaizsargātas viedās ierīces, kā arī Ddos uzbrukumi. Ik gadu kiberuzbrucēji rada zaudējumus miljoniem kompāniju, īpaši mazajiem uzņēmumiem, kuriem lielākoties nav zināšanu, kā sevi aizsargāt. 
Svarīgi saprast, ka kiberdrošības risinājumi neietver tikai antivīrusu programmas vai pamatīgu un dārgu aprīkojumu, kas pa kabatai ir vien lielajiem uzņēmumiem. Pastāv pat vairāki efektīvi un vienlaikus vienkārši risinājumi, kurus ieviest būs pa spēkam gan mazajam uzņēmējam, gan ikdienas lietotājam.

Programmatūras atjauninājumi
Droši vien labi pazīstami ir mazie uznirstošie logi, kas nereti parādās ierīces stūrī un informē par to, ka pieejami jaunākie programmatūras atjauninājumi. Taču cilvēka dabā bieži ir visu atlikt uz vismaz pēdējo brīdi, ieskaitot atjauninājumu instalēšanu, kas patiesībā ir ļoti kritiski uzņēmuma digitālajai un kiberdrošībai. Atjauninājumi sniedz ne tikai vizuālas pārvērtības vai jaunas funkcijas, bet jo svarīgāk - ietver programmatūras ielāpus, šādi novēršot ar drošību saistītus trūkumus un ievainojamības. Kiberuzbrucējiem kā medus maize ir drošības nepilnības. Izmantojot ļaunprogrammatūras, hakeri var ne tikai “uzdāvināt” ierīcei vīrusu, bet arī nozagt tajā esošos datus vai gūt kontroli par ierīci un šifrēt datus, kuru atgūšana uzņēmumam parasti ir finansiāli sāpīgs process. Programmatūras atjauninājumi ir ļoti būtiski IT drošībā, tāpēc, kad nākamreiz parādās paziņojums atjaunināt ierīces programmatūru, nevilcinies un izdari to, šādi rūpējoties ne tikai par savu, bet visa uzņēmuma IT drošību.
 

Paroļu menedžeri

Nav noslēpums, ka paroļu izveidē bieži vien grēkojam. Parole “12345678” vai “Password” noteikti nav tas drošākais zīmju savirknējums. Tāpat bieži izplatīta tendence ir lietot vienu paroli vairākiem kontiem, kas nozīmē to, ka kiberuzbrucējs vienā piegājienā var piekļūt lietotāja informācijai uzreiz vairākās vietnēs. Tās noteikti nav pareizākās pieejas, kā pasargāt savus un uzņēmuma datus. Vienlaikus veidot garu un sarežģītu paroli, kas, turklāt, ik pa laikam jānomaina, vēl jo vairāk negribas. Šādās situācijās labs risinājums ir paroļu menedžeris. Tas ne tikai glabā lietotāja paroles, bet, reģistrējoties jaunās vietnēs, palīdz ģenerēt spēcīgas, lielos un mazos burtus, ciparus, simbolus, pieturzīmes ietverošas, unikālas paroles. Ikreiz, kad vēlēsies autentificēties kādā vietnē, atliek atvērt paroļu menedžeri un nokopēt konkrēto paroli. Daži no biežāk lietotajiem paroļu menedžeriem ir Bitwarden, 1Password, NordPass.

Divu faktoru autentifikācija (2FA)
Divu faktoru jeb divu soļu autentifikācija ir vienkārši ieviešams drošības risinājums, kas lieti noderēs gadījumos, kad informācija tiek aizsargāta ar paroli. Ir labi zināms, ka paroļu uzlaušana hakeriem lielas problēmas var nesagādāt, tāpēc papildus tai ieteicams izmantot 2FA, kas sniegs papildus aizsardzību. Izplatīts 2FA risinājums ir Google Authenticator, ko var instalēt mobilajā tālrunī un pēc tam izmantot, lai pierakstītos konkrētajā tiešsaistes kontā. Atverot lietotni, tiks uzģenerēts ciparu kods, ar kuru var autentificēties. Tāpat atkarībā no vajadzības uzņēmums var izmantot arī verifikācijas atslēgas - vienreizējs ciparu kods tiek atsūtīts uz ierīci, ar kuru var apstiprināt savu identitāti. Ikdienas lietotājs divu soļu autentifikācijā droši vien būs izmantojis arī PIN kodu un biometrijas datus (Touch ID, Face ID). 

Cloud backup risinājums datu atgūšanai

Ja tomēr noticis tas, no kā vajadzētu baidīties ikvienam, kurš savā ierīcē glabā liela apjoma svarīgus datus, un tiem piekļūt vairs nav iespējams, ir risinājums, kas varētu glābt. Situācijā, kad ierīcē iekļuvis vīruss, šifrējot un padarot nelasāmus tur esošos datus, lietotājam ir iespēja atkopt šo informāciju, izmantojot kādu no cloud backup risinājumiem. Šeit jānorāda, ka tie savā starpā mēdz atšķirties. Lai varētu atgūt pilnīgi visus datus, kas vīrusa dēļ ir zaudēti, jāpārliecinās, ka konkrētais pakalpojuma sniedzējs nodrošina neierobežotas failu versijas. Šobrīd gan lielākā daļa pakalpojumu sniedzēju piedāvā atgūt maksimums 30 dienu vecus datus, kas uzņēmumiem varētu nebūt tas piemērotākais risinājums. Labs serviss atjaunos 60 dienu vai ideālā gadījumā jebkāda vecuma datus. Izvēloties šī pakalpojuma sniedzēju, būtu jāpievērš uzmanība arī tam, vai serviss sniedz pilnīgu datu šifrēšanu. Šajā ziņā vērts apsvērt tādus pakalpojumus kā “Microsoft Azure” un “Amazon Web Services”. 

IT drošības apmācības darbiniekiem
Izpētīts, ka galvenais iemesls, kāpēc uzņēmumi cieš no kiberuzbrukumiem, ir darbinieku nezināšana un kļūdaina rīcība - 95% no visiem incidentiem notiek tieši tāpēc. Pie vainas var būt gan jau pieminētā nevērīgā attieksme pret programmatūras atjauninājumiem, gan arī nedrošas paroles. Labs risinājums, kā uzlabot darbinieka zināšanas gan par IT drošību, gan rīcību situācijās, kad noticis kiberuzbrukums, ir apmācības. Šobrīd pieejami vairāki risinājumi, kas ļaus apgūt vismaz pašu zināšanu minumu IT drošības jomā. Piemēram, uzņēmums “Corporate Solutions” radījis IT drošības tiešsaistes apmācību platformu “Cloud Study”. Tā sastāv no desmit apmācību moduļiem, kuri ietver tādas tēmas kā datu aizsardzība, e-pasta un paroļu drošība, fizisko personu datu drošība. Dalībnieki ne tikai apgūst teoriju, bet arī pilda uzdevumus, kas pietuvināti reālām dzīves situācijām un šādi mācās saprast, kā rīkoties kiberuzbrukuma gadījumā. Būtiski, ka apmācību saturs visiem nav vienāds, bet pielāgots atbilstoši zināšanu līmenim.

Visi augstāk minētie IT drošības risinājumi ir vienkārši lietojami un jo īpaši ērti integrējami mazo uzņēmumu ikdienas procesos. Vienlaikus, domājot par uzņēmuma kiberdrošības uzlabošanu, vienmēr vislabāk sākt ar pašu vienkāršāko - programmatūras laicīgu atjaunināšanu un spēcīgu paroļu izmantošanu. Izvērtējot uzņēmuma iespējas un vajadzības, pēc tam var domāt par papildus risinājumiem IT drošības uzlabošanai un pacelšanai augstākā līmenī. 
  
Dalīties ar rakstu

Te ir labs piedāvājums tiem, kas vēl nav pie Tele2

Atstāj savu numuru un mēs ar tevi sazināsimies tuvākajā darba dienā.

Pieteikties
Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti