Ātrākais mobilais internets Latvijā
18.05.2022

Noskaidrots Latvijas mazā un vidējā uzņēmēja “DNS”

“Tele2” sadarbībā ar pētījumu centru “SKDS” veicis Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) vadītāju aptauju, noskaidrojot “uzņēmēja DNS” jeb tās īpašības un prasmes, kas piemīt un ir svarīgas MVU vadītājam. Kā būtiskākās vadītāja un līdera kvalitātes MVU vadītāji visbiežāk norāda psiholoģisko noturību (56%), spēju apvienot komandu (53%), riska uzņemšanos (50%), vizionāra spējas (46%) un spēju aizraut (36%).
Aptaujā arī noskaidrots, ka 63% uzņēmēju uzskata, ka biznesa panākumi ir vairāk atkarīgi no personiskajām īpašībām, t.i., no mērķtiecības, spējas riskēt un veidot kontaktus, bet 26% uzņēmēju uzskata, ka tie vairāk ir atkarīgi no profesionālajām īpašībām, t.i., no zināšanām, kas iegūtas mācoties vai uzkrātās darba pieredzes.

“Kā rāda aptauja, Latvijas mazais un vidējais uzņēmējs ir tāds, kuram patīk pašam izveidot nevis mantot, kurš augstāk par spēku un degsmi vērtē zināšanas un profesionalitāti. Viņš sevi vairāk vērtē kā piesardzīgu darītāju, nevis vizionāru. Vienlaicīgi Latvijas mazais un vidējais uzņēmējs ir tāds, kuram patīk kontrolēt un būt kapteinim, taču viņš savu nepanāk ar spēku, bet drīzāk ar rūpēm un pacietību. Viņš ir arī gatavs riskēt un pieņemt pārmaiņas, jo statuss-quo nav tas stāvoklis, kurā viņam patīk atrasties. Tas, ko arī redzam no aptaujas, ka mazais un vidējais uzņēmējs ar visu savu sirdi ir savā biznesā, jo viņam svarīgs ir ne tikai gala rezultāts, bet arī pats process – viņš no tā “ķer kaifu”,” komentējot datus, stāsta “Tele2” komercdirektors Raivo Rosts.

Aptaujas dati liecina, ka 62% MVU vadītāji būtu gatavi uzņemties paaugstinātu risku, lai kaut kas notiktu un viņi kaut ko sasniegtu, turpretī 16% nebūtu uz to gatavi.

“MVU vadītājiem ir ļoti liels risks iekrist tā saucamajā “uzņēmēja slazdā”. Viņi strādā 24/7, un tas agri vai vēlu noved pie tā, ka viņi pagurst. Šī iemesla dēļ viņu viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir veidot tādu cilvēku komandu, kuriem viņi uzticas un kas ir spējīgi strādāt arī patstāvīgi. Jāatzīst, ka vienlaicīgi tas ir arī lielākais izaicinājums – atrast cilvēkus, kam uzticēties. Ne velti MVU vadītāji aptaujā norāda, ka visbiežāk pie neveiksmēm ir vainojams sadarbības trūkums un komunikācija. Iemesls tam, ka uzticēties šajā gadījumā citiem ir tik izaicinoši, visticamāk, meklējams tajā, ka lielākā daļā MVU vadītāju ir arī uzņēmumu īpašnieki, un šis uzņēmums viņiem ir kā bērns, kuru ir vēlme pasargāt un kuru ir grūti uzticēt vadīt citiem,” atzīst Mārtiņš Martinsons FranklinCovey Latvia treneris un koučs

Latvijas MVU aptauja veikta šī gada februārī un martā, aptaujājot 500 vadītājus. 87% no aptaujātajiem MVU vadītajiem ir arī uzņēmuma dibinātāji vai jau no pirmsākumiem ir tā vadītāji. 

Video par aptaujas “Latvijas mazā un vidējā uzņēmuma DNS” datiem pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=8TkRYPXST0k
Dalīties ar rakstu

Meklē izdevīgu tarifu plānu?

Atstāj savu numuru un mēs ar tevi sazināsimies tuvākajā darba dienā.

Pieteikties
Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti