Biznesam  |  Blogs  |  RU
7.02.2021

Digitālais detokss – kad tehnoloģijas lietojam par daudz

Aprunājoties ar draugiem un paziņām, daudzi atzīst, ka ar viedierīču lietošanu ir līdzīgi kā ar burbuļplēves pūslīšu spridzināšanu – jo vairāk dari, jo vairāk tīk, kārojas vēl un vēl. Arī uz tehnoloģiju lietošanu attiecināms tas pats dzīvesveida ieteikums – kas par daudz, tas par skādi.

Kādēļ atturēties no viedierīču lietošanas ir tik grūti, vaicāsiet? Atbildēsim ar rezultātiem no “Tele2” un “SKDS” veiktās aptaujas rezultātiem, kuros 21% respondentu atzīst, ka, ierobežojot savu internetā pavadīto laiku, pārņem sajūta, it kā kaut kas svarīgs tiek palaists garām, bet 55% vispār nekontrolē un nezina, cik laika īsti pavada viedierīcēs. Nogurums ir ļoti izplatīts iemesls, kādēļ arī pieauguši inteliģenti cilvēki mēdz kļūt atkarīgi no viedierīcēm, jo telefona sniegtā izklaide ir pielīdzināma izsalkuma remdēšanai burgeru ēstuvē. “Ja pa retam, tad tas ir pieļaujams, bet šis nav uzskatāms par veselīgu ikdienas paradumu. Tāpat ar viedtālruņu sniegtajām ātrās atpūtas iespējām – šad tad var, bet tas nedrīkst aizstāt pastaigu gar jūru vai grāmatas lasīšanu, pretējā gadījumā riskējam nokļūt procesu atkarībā,” skaidro psihoterapeite Dace Caica.

Ja gadās piefiksēt brīdi, kad rokās nesamērīgi bieži iegulst viedtālrunis, iedvesmu vari smelties no tiem, kuri jau spēruši pirmo soli, uzsākot digitālo detoksu. Jau minētās aptaujas rezultāti rāda, ka, cenšoties samazināt viedierīču lietošanu, 37% cilvēku apņēmušies neņemt rokā telefonu pie pusdienu vai vakariņu galda, vēl 29% ir izdzēsuši aplikācijas, kas līdz šim prasījušas pārāk daudz uzmanības, 28% atslēguši paziņojumus jeb notifikācijas, bet 26% pēc darba laika un arī brīvdienās cenšas vairs neielūkoties savā e-pastā ne caur viedtālruni, ne datoru.

Klīniskā psiholoģe un konsultāciju centra “Skalbes” direktore Zane Avotiņa vērš uzmanību uz to, ka, neskatoties uz visām iespējām un atvieglojumiem, ko sniedz saziņa un dažādu darbu veikšana viedierīcēs, tas nekādā gadījumā nedrīkst aizstāt komunikāciju ar cilvēkiem apkārt. “Jāapzinās, kādi ir paradumi un kādas savas vajadzības patiesībā apmierinām, kad kārtējo reizi aiztiekam klusējošo telefonu un kliedējam garlaicību, nemeklējot tam citas alternatīvas. Apzinātība, lietojot savas viedierīces, var mazināt stresu, palīdz būt kontaktā ar savām emocijām un fokusēties uz svarīgajām lietām apkārt. Aicinu ieplānot laiku arī bez ierīcēm, pavadīt to ar nozīmīgiem cilvēkiem, izstrādāt ikdienas rituālus bez ierīcēm. Mobilā telefona veselīga lietošana ir jāiemācās, lai mēs izmantotu ierīces, nevis ierīces sāktu izmantotu mūs.”

Kāda ir patiesā motivācija mainīt interneta lietošanas paradumus*

55% vēlas vairāk laika veltīt citām aktivitātēm ārpus ekrāna, piemēram, sportam vai grāmatu lasīšanai
28% gribētu uzlabot dzīves un darba līdzsvaru
27% plāno vairāk laika veltīt ģimenei
27% būtu nepieciešams uzlabot miegu
21% viedierīču lietošanu gribētu ierobežot, lai samazinātu savu ikdienas stresa līmeni
19% vēlētos uzlabot veselību

*Tele2 un “SKDS” aptauja

Vēl neesi Tele2 klients?

Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti