Biznesam  |  Blogs  |  RU
26.02.2021

Piecas tehnoloģiju tendences 2021. gadam

Pērnā gada notikumi uzskatāmi parādīja, cik tehnoloģiski attīstītā pasaulē mēs dzīvojam. Apstākļos, kad teju visā pasaulē būtiski tika ietekmēta cilvēku pārvietošanās brīvība, liela daļa no mums, pateicoties dažādām tehnoloģijām, varēja turpināt strādāt attālināti. Par to liecina arī tas, ka pēc pagājušā pavasara iespaidīgā krituma akciju tirgos dažu mēnešu laikā notika vēsturē straujākā ekonomikas atkopšanās un vismaz tehnoloģiju uzņēmumu vērtība šobrīd ir pasakaini augsta. Šajā rakstā apskatīsim piecas tehnoloģiju jomas tendences, kuras skars mūsu ikdienu 2021. gadā.

Turpināsim strādāt un mācīties no mājām
Facebook, Microsoft, Twitter, Dropbox u.c. tehnoloģiju giganti jau publiski ir norādījuši, ka būtiska daļa viņu darbinieku arī šogad turpinās darbu no mājām un daļai no viņiem vispār vairs nevajadzēs atgriezties birojos arī pēc tam, kad pandēmija būs beigusies. Redzot, ka, šādā režīmā strādājot, bizness neapstājas, daudzi uzņēmumi izvēlēsies samazināt ofisu platības un ietaupītos līdzekļus varēs ieguldīt dažādos labumos saviem darbiniekiem. Tāpat daudzi darbinieki šī gada laikā mājās būs paspējuši ierīkot pietiekami ērtas un funkcionālas darbavietas, kā arī sākuši izmantot programmatūru, kas ļauj būt produktīvākiem un izdarīt vairāk. Pamatīgi attīstījušies arī dažādi rīki, kas atvieglo attālināto strādāšanu. Piemēram, baumo, ka Zoom papildus videokonferenču funkcionalitātei plāno piedāvāt e-pasta un kalendāra servisu, bet Google Meet tagad var izmantot par velti. Pagājušā gada laikā krietni ērtāks un labāks kļuvis arī Microsoft Teams saziņas rīks un videokonferenču risinājumus būtiski uzlabojis tāds mūsu pusē labi zināms zīmols kā Logitech. Ja vēlies mājās analizēt savu produktivitāti, tad rekomendējam izmēģināt tepat Latvijā izstrādāto DeskTime programmu. Tāpat pagājušais un šis gads ir zīmīgs ar attālinātajām apmācībām, un šeit vislabākos risinājumus meklē gan pasniedzēji, gan skolēni un studenti. Par laimi, tehnoloģijas arī šajā jomā lieti noder un atliek vien apbruņoties ar pašdisciplīnu, lai var apgūt jaunas zināšanas.  


Iepirkšanās paradumu maiņa
Pandēmija un straujā tehnoloģiju attīstība ir būtiski mainījusi mūsu iepirkšanās paradumus. Citadeles banka ir aprēķinājusi, ka tās klienti 2020. gada oktobrī jau 75% no visiem maksājumiem ir veikuši bezkontakta režīmā un otrajā pandēmijas vilnī ir no bankomātiem mazāk izņēmuši skaidru naudu. Iespēja maksāt ar telefonu samazina vajadzība pēc pieskaršanās skaidrai naudai un samazina risku saķert vīrusu. Tāpat pēdējā gada laikā būtiski attīstījusies pārtikas piegāde uz mājām. Rimi, Maxima (Barbora), kā arī daudzi mājražotāji piedāvā iespēju veikt pārtikas produktu pasūtījumu internetā un saņemt to pat tajā pašā dienā. Jācer, ka šis ērtais un drošais iepirkšanās veids šogad attīstīsies un būs pieejamāks arī ārpus lielajām pilsētām. Arī ēdiena piegādes servisi Wolt un Bolt ir jūtami ietekmējuši ēdināšanas jomu un parādās arvien vairāk iestāžu, kas gatavo ēdienu tikai piegādēm uz mājām vai birojiem. Tāpat šo servisu kurjeri var veikt bezkontakta piegādes, tādējādi varam saņemt savus pasūtījumus, izvairoties no kontakta ar citiem. Visbeidzot, veikalos arvien vairāk parādās pašapkalpošanās kases un lielās pārtikas veikalu ķēdes izmēģina modernās tehnoloģijas, kā, piemēram, pirkumu reģistrēšanu vēl pirms nonākam līdz kasēm. Rimi to realizē ar speciāliem rokas skeneriem, ko pircējs var paņem pie ieejas veikalā, bet Maxima šo funkciju iestrādājusi savā mobilajā lietotnē. Savukārt Amazon jau sāk izmēģināt pilnībā automātizētos veikalus, kuros nav pat pārdevēju, taču mūsu pusē līdz tam vēl tāls ceļš ejams

 
Elektriskā transporta attīstība
Elektriskie transportlīdzekļi arvien pamanāmāk ienāk mūsu ikdienā. Jau pirms pāris gadiem Latvijā aizsākās elektrisko skrejriteņu bums un tagad vasarā lielākajās Latvijas pilsētās varam redzēt vairāku uzņēmumu piedāvātos koplietošanas skrejriteņus. Tas ir pietiekami lēts un izteikti ērts veids kā pārvietoties pilsētā. Tagad šie paši uzņēmumi sper nākamo soli un vismaz Fiqsy un Carguru koplietošanā sāk piedāvāt arī elektroauto. Tas ir iespējams, jo 2020. gads mums atnesa diezgan daudz dažādus jaunus elektroauto. Skaidrs, ka ar iekšdedzes dzinējiem aprīkotie auto jau tuvākajos 20 gados tiks “iznīdēti”, tāpēc ir laiks izpētīt elektroauto piedāvājumu. Lai arī elektroauto vēl ir padārgi, tomēr beidzot pircējiem ir pietiekami plašas izvēles iespējas. Arī 2021. gadā ražotāji sola jaunus modeļus, lielāku nobraukumu ar vienu uzlādi un patīkamākas cenas. Vienīgi neuzķeraties uz autopilotu solījumiem, jo tie vēl ir klaji mārketinga saukļi un uz pilnvērtīgu autonomo braukšanu mums būs jāpagaida vēl gadus 5-10. Tam pagaidām nav gatavas ne tehnoloģijas, ne likumdošana.  

5G mobilie sakari 
Lai arī būtisko investīciju apmēra dēļ jaunākās 5G paaudzes mobilo sakaru ieviešana notiek salīdzinoši lēnītēm, tā ir nenovēršama un būtiski ietekmēs mūs visus. 5G tehnoloģijas ļaus radīt jauna veida savienotās ierīces un sistēmas, kas jau pēc dažiem gadiem būs sastopamas dažādās jomās. Pilsētas kļūs viedākas, satiksme drošāka, ražošana efektīvāka un dažādi pakalpojumi kļūs arvien pieejamāki. Citiem vārdiem sakot, katru koku, laternu, automobili vai jebkādu citu objektu varēsim pieslēgt tīmeklim. Jau tagad daudzi uzņēmumi gan Latvijā, gan globāli strādā pie nākamās paaudzes risinājumiem, kas atvieglos mūsu ikdienu. Jau pāris gadus ASV un Dienvidkorejā notiek 5G testēšanas darbi tirdzniecības centros un iegūtie rezultāti liecina, ka modernās tehnoloģijas ļauj nodrošināt kvalitatīvākus sakarus un ātrāku mobilo internetu lielākām cilvēku masām vienlaicīgi. Šobrīd notiek izstrāde viedās pilsētas sistēmai, kas ļaus automātiski luksoforos ieslēgt zaļo signālu, lai neatliekamās palīdzības dienesti varētu ātrāk nokļūt uz nelaimes vietu vai slimnīcu. 5G sakari būs nozīmīgi arī citiem auto, kas varēs bez būtiskām aizturēm sazināties viens ar otru vai apkārtējo ceļu infrastruktūru, lai nodotu informāciju par ceļa apstākļiem, sastrēgumiem vai avārijām. Pie šādām tehnoloģijām jau aktīvi strādā Audi, BMW un Ford. 

Telemedicīnas attīstība 
No vienas puses pandēmija uzskatāmi parādīja, kādas sekas ir novārdzinātai un finansējuma trūkumā gadiem esošai medicīnas sistēmai, bet no otras – tās ir iespējas veidot jaunus pakalpojumus. Pasaulē arvien straujāk attīstās telemedicīnas risinājumi, kas ļauj attālināti saņemt ārstu konsultācijas, un tādi parādās arī Latvijā. Piemēram, doconline.lv varam pieteikties uz attālinātām konsultācijām bērniem un pieaugušajiem pie vairāk nekā 130 ārstiem no dažādām klīnikām. Tāpat nesen Latvijā izveidotajā platformā iesaistos.lv ikviens var pieteikties uz dažādiem Latvijas zinātnieku pētījumiem un tādējādi palīdzēt jaunu diagnosticēšanas un terapijas metožu izpētē. Arī mūsu viedierīces, piemēram, viedpulksteņi, uzkrāj ļoti daudz informācijas par mūsu kustībām, pulsu un šo informāciju laika gaitā varēsim nodot saviem ārstiem un tie varēs individuāli koriģēt ārstēšanu. Tā kā mūsu veselība ir privāta lieta, esam prātīgi ar ierīcēm un servisiem – vienmēr pārbaudām, cik tie ir droši un uzticami un, ja māc šaubas, neatdodam tiem mūsu privātos datus. 


Tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, taču nestandarta situācija, kādā nonācām 2020. gadā, paātrināja arī jauno tehnoloģiju apgūšanu pat cilvēkiem, kas iepriekš īpaši neskrēja pēc jaunākajām tehnoloģijām. Mēs varam būt pateicīgi visiem gudrajiem prātiem, kas ir radījuši risinājumus, kas mums šobrīd palīdz ērti sazināties, strādāt un izklaidēties attālinātā režīmā.  

 

Vēl neesi Tele2 klients?

Saistītie raksti

8.02.2021

Noderīgi apmācību rīki skolēniem attālināto mācību laikā

Covid-19 pandēmija ienesusi teju revolucionāras izmaiņas izglītībā, kurām tā īsti neviens gatavs nebija. Arī bērniem šajā laikā nav viegli, jācenšas pielāgoties apstākļiem un, iespējams, vairāk nekā jebkad agrāk jāmācās papildus un krietni patstāvīgāk. Internetā dažādas bērniem domātas apmācības un kursi pieejami pārpārēm, atliek saprast, kas tieši vajadzīgs un kādā līmenī zināšanas vēlas papildināt. Arī...
8.02.2021

Izmanto pandēmijas laiku gudri – pāris noderīgi online apmācību rīki pieaugušajiem

Laikā, kad liela daļa mūsu ikdienas aizrit, atrodoties mājsēdē, iespējams, tieši šis ir īstais brīdis, lai apgūtu kādu jaunu prasmi, kam nebija laika pieķerties agrāk. Internets šajā ziņā sniedz daudz iespēju, kā salīdzinoši vienkārši, neizejot no mājas, uzdāvināt sev kādu aizraujošu hobiju vai “iekāpt” jaunā profesijā. Dažādas tiešsaistes apmācības un kursi ir ērts veids, kā lēnā garā gan...
8.02.2021

Krīzes laiks veicina digitālo prasmju attīstību

Pacenties kaut uz brīdi iztēloties, kāda būtu ikdiena šīs pandēmijas apstākļos bez interneta, datora, viedtālruņa, Zoom, MS Teams, Whatsapp vai citām vietnēm, kuru nosaukumus vairs neprasa paskaidrot ne pirmklasnieks, ne ome. Mobilo sakaru operatora “Tele2” un “Norstat” #paliecmajas iedzīvotāju pieredzes pētījums rāda, ka 70% cilvēku jauniegūtās digitālās prasmes turpinās izmantot arī...
Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti