Biznesam  |  Blogs  |  RU
5.11.2021

Tava viedtālruņa evolūcija turpmāko gadu laikā


Mobilais telefons ir ierīce, bez kuras mēs noteikti nevarētu iedomāties savu ikdienu. Bieži vien tā arī šķiet, ka esam telefonam kā ar superlīmi pielīmēti, simts ķēdēm sasaistīti un teju nešķirami. Tāpēc ražotāji centīgi domā jaunus veidus, kā to padarīt vēl ērtāku, aizraujošāku, praktiskāku un kopumā baudāmāku. Ik gadu inovācijas mobilo tālruņu industrijā pārsteidz no jauna, un, ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, iezīmējas vairāki virzieni, kā telefons attīstīsies tuvāko gadu laikā. Lūk, dažas spilgtākās tendences, ko savos tālruņos, iespējams, ieraudzīsim līdz 2025. gadam. 

Atveramie viedtālruņi kļūs par normu

Mazliet pretrunīgi vērtētie salokāmie viedtālruņi pašreiz jau ienāk tirgū, taču nākotnē tos varam sagaidīt teju no ikviena ražotāja. Atceroties vecos, labos atveramo podziņtelefonu laikus, jau tādi ražotāji kā “Samsung” un “Huawei” palaiduši salokāmus tālruņus, ienesot šajā formātā šī brīža mobilo tehnoloģiju standartus. Tāpat arī “Apple” un “Google” jau domā par šādiem telefoniem. Paralēli tam ražotāji turpina uzlabot šo konceptu, jo pašreiz ir bažas, ka pēc kāda laika salokāmais ekrāns sāks plaisāt un vienā jaukā dienā salūzīs uz pusēm. 

5G atbalsts arī budžeta tālruņos

Šobrīd lielākā daļa pasaules valstu gatavojas jaunās paaudzes 5G mobilā tīkla izvēršanai. Līdz ar to arī mobilo tālruņu ražotājiem aktīvi jāstrādā pie 5G atbalsta ierīcēs, kas sola ātrāku savienojumu un zemāku latentumu jeb signāla aizturi. Šobrīd lielākie ražotāji, piemēram, “Apple”, Samsung”, “Huawei” un “Nokia” jau piedāvā tālruņus ar 5G atbalstu, taču tas pircējam pagaidām nav nekāds lētais prieks. Līdz ar 5G tīkla infrastruktūras paplašināšanu šādas ierīces kļūs krietni praktiskākas un cenas ziņā pieejamākas. Tāpēc pēc dažiem gadiem arī budžeta telefonos varēsim novērtēt šo tehnoloģiju. 

Aizmirsti par pieslēgvietām, laiks bezvadu nākotnei

Tālruņos iebūvētās pieslēgvietas, kas ļauj ierīcei pievienot austiņas un uzlādes kabeli, patiesībā sniegušas vairāk slikta nekā laba. Piemēram, to dēļ jāpielāgo dizains, tur visbiežāk ieperinās putekļi, kurus tik viegli nedabūsi prom, tā ir ideāla vieta arī mitrumam. Tāpēc ražotāji beidzot ķeras pie lietas, lai atbrīvotos no šīs problēmas uz visiem laikiem. Šo gājienu iesāka “Apple”, izlaižot “iPhone 7” bez audio pieslēgvietas. Tam sāka sekot citi ražotāji, sekmējot arī bezvadu austiņu tirgus pieaugumu. Tikmēr “Samsung” jau lēnām tēmē uz atteikšanos no uzlādes pieslēgvietas, strādājot pie bezvadu uzlādes tehnoloģijas, kas tālruņos varētu parādīties tuvākajos gados.

Pogas? Tā ir vēsture

Līdztekus pieslēgvietu pazušanai drīzumā ražotāji no tālruņiem izņems arī atlikušās pogas, ko lietojam ieslēgšanai/izslēgšanai un skaļuma regulēšanai. Arī tās rada līdzīgas problēmas kā pieslēgvietas, tāpēc, visticamāk, tās drīzā nākotnē būs vēsture. Jau tagad atsevišķos tālruņos, piemēram, “Google Pixel” modeļos iebūvēta lietotāja klātbūtnes un sejas atbloķēšanas funkcija, kas ļauj ieslēgt tālruni, pat nepieskaroties tam. Gaidāms, ka šādu risinājumu attīstīs arī citi ražotāji. Tikmēr skaļuma pogas, visticamāk, nomainīs skārienjūtīga josla, kas pašreiz jau tiek integrēta, piemēram, bezvadu austiņās.


Vairāk kameru ar lielākiem megapikseļiem


Viens no virzieniem, kam mobilo tālruņu ražotāji pievērš īpaši lielu uzmanību, ir kameras. Megapikseļu skaits palielinās zibens ātrumā un šajā jomā pašreiz izceļas “Samsung S21” ar 108 MP kameru. Vienlaikus ražotājs pašreiz aktīvi strādā pie 200 MP kameras ar 16,384×12,288 lielu izšķirtspēju. Sagaidāms, ka nākotnē megapikseļu skaits pietuvosies četru ciparu atzīmei. Līdztekus tam  palielinās arī kameru skaits, aizņemot arvien lielāku laukumu. Vai tās noklās visu aizmuguri? Visticamāk, ka nē. Jo viss labais taču patiesībā slēpjas kvalitātē, nevis kvantitātē.
Hologrāfiski displeji

Sākot no “Zvaigžņu kariem” līdz pat “Dzelzs vīram” caurspīdīgos, lielos ekrānus, kur visu varam izdarīt bez pieskāriena, esam redzējuši daudzās fantastikas filmās. Taču vēl šobaltdien iespēja izmēģināt hologrammas pašiem iet secen. Ņemot vērā tehnoloģiju straujo attīstību, ļoti iespējams, ka bezskāriena (touch-free) tehnoloģija beidzot varētu tikt integrēta tālruņos. Par to liecina, piemēram, “Holoflex” prototips, ko demonstrējuši pētnieki Kanādā. Tas ir pasaulē pirmais viedtālrunis, kura ekrāns ir gan hologrāfisks, gan elastīgs un ļauj objektus skatīt 3D formātā. Šī ierīce pagaidām vēl ir izstrādes stadijā. 

Videi draudzīgs

Jau šobrīd liela daļa telefonu ražotāju komplektācijā neiekļauj sienas lādētājus, tādā veidā cenšoties mazināt elektronisko atkritumu apjomu. Sagaidāms, ka nākotnē šie centieni ražot un patērēt videi draudzīgāk kļūs tikai aktīvāki. Ražotāji ies jau iemīto taciņu un ne tikai ierīču iepakojumu, bet arī pašas iekārtas veidos apkārtējai videi labvēlīgākas – no otrreiz pārstrādātas plastmasas, materiāliem, kas bioloģiski noārdās utt. Tāpat centīgi tiek meklētas alternatīvās uzlādes iespējas un jau izstrādāti pirmie koncepti ar tālrunī iebūvētiem maziem saules panelīšiem, kas nodrošinās nepārtrauktu ierīces uzlādi, izmantojot saules enerģiju.

Viedtālrunis, kas pildīs ārsta pienākumus

Šobrīd pieejamie gudrie pulksteņi jau veiksmīgi transformējušies medicīnas iekārtās un, izmantojot sensorus, spēj veikt ļoti labu veselības uzraudzību, pat identificēt sirds kaites. Laiks pamazām šo visu pārnest arī uz telefoniem. Tā kā šīs ierīces izmantojam tik bieži, ražotāji apsver tajās iebūvēt sensorus, kuri spētu iegūt datus par lietotāja veselību laikā, kad mēs kaut ko darām ar ierīci. Piemēram, kamēr rakstām ziņu draugiem, telefons spētu fiksēt mūsu pulsu, temperatūru, stresa līmeni. Savukārt brīžos, kad runājam pa telefonu, ierīce varētu iegūt datus par elpošanas ritmu, pat noteikt elpceļu saslimšanas. Idejas aizsniedzas līdz iespējai arī noteikt redzes problēmas vien ar attēla palīdzību – šī ierosme pagaidām tālāk par izmēģinājuma līmeni gan netiek attīstīta. 

Dažas no augstāk minētajām tendencēm lēnām jau ienāk, gan mainot mobilā telefona dizainu un pielietojamību, gan arī vedot vēl neredzētos iespēju plašumos. Pagaidām vēl grūti pateikt, vai šīs iespējas tuvākajā nākotnē tik tiešām redzēsim savos tālruņos. Tomēr viens ir skaidrs – mobilais telefons kā ierīce transformējas, mainās tā pielietojums, un mēs to vairs nekad neuzskatīsim tikai par saziņas līdzekli. 
Dalīties ar rakstu

Vēl neesi Tele2 klients?

Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti