Biznesam  |  Blogs  | 
LV LV
15.09.2022

Lēciens ēdināšanās nozarē: ēdienu piegāde ar robotu


  
Covid-19 pandēmija izraisīja strauju attālināto preču piegādes uzplaukumu. Cilvēki pasūtīja ne tikai apģērbu un sadzīves tehniku, bet arī ēdienu un citus ikdienai nepieciešamas lietas neizejot no mājām. Taču nu pasaule tuvojas nākamajam līmenim, kad preču piegādi vairs neveiks cilvēki, bet roboti. 

“Tele2” sadarbībā ar uzņēmumu “Foodora” Stokholmā testē pārtikas preču piegādi, izmantojot 5G tehnoloģiju un robotu “Doora”. Pieslēdzoties “Tele2” 5G tīklam, “Doora” robots var uztvert apkārtni, sazināties un tādējādi pielāgoties situācijai, lai nodrošinātu autonomu preču piegādi mājās. “Doora” ir aprīkota ar kameru, kas nosūta reāllaika informāciju sistēmām, kas jau tālāk ļauj robotam pieņemt attiecīgos lēmumus, lai pēc iespējas ātrāk nokļūtu attiecīgajā galapunktā. Tieši tādas 5G tehnoloģijas priekšrocības kā reāllaika komunikācija ar maza datu aizturi ir tā, kas ļauj nodrošināt šādu pakalpojumu drošā veidā.

Šis robots var pārvadāt 20 kg smagu kravu, un tas pārvietojas ar ātrumu 6 km/h. Kā funkcionē ēdiena pasūtīšana? Pavisam vienkārši. Klients ar mobilās lietotnes palīdzību pasūta ēdienu no kādas kafejnīcas, robots dodas uz attiecīgo kafejnīcu, kur ēdiens tiek ielikts robota kravas nodalījumā. Tālāk robots dodas pie attiecīgā cilvēka, kas ēdienu ir pasūtījis un ar īpaša koda palīdzību atver robota kravas nodalījumu, lai saņemtu ēdienu. 

Robotizētas piegādes, izmantojot šāda veida robotus vai dronus, kļūst par iedzīvotāju ikdienu jau daudzās pasaules pilsētās. Attīstoties 5G tehnoloģijām arī Latvijā, noteikti nav aiz kalniem tas brīdis, kad ēdienu no mūsu iemīļotās ēstuves piegādās robots. 

Virtuālo restorānu attīstība un inovatīvas iespējas tradicionālajiem restorāniem

Virtuālie restorāni jeb tā sauktās “spoku virtuves” (ghost kitchens) ir šefpavāra vadītas virtuves, kas pastāv tikai tiešsaistes pasūtīšanai un piegādei. Parasti šādās virtuvēs ir vairāki šefpavāri un uzņēmēji, tādējādi būtiski samazinot uzturēšanas izmaksas un jauniem pavāriem ļaujot attīstīt savu restorānu ar mazākām investīcijām un finanšu riskiem. Savukārt klientiem tā ir daudz plašāka izvēle – viens restorāns, bet iespēja pasūtīt no dažādām ēdienkartēm.  

Pasaulē maltīšu piegādes pasūtījumi ir palielinājušies par vairāk nekā 150% no 2019. līdz 2020. gadam, un, saskaņā ar tirgus izpētes firmas “Euromonitor” datiem, virtuālie restorāni līdz 2030. gadam varētu kļūt par vienu triljonu dolāru globālu industriju. 

Pateicoties 5G un ātrākai datu apstrādei, nemaz nerunājot par piegādes iespējām ar dronu vai robotu, šādi restorāni varēs darboties un piegādāt ēdienu vēl ātrāk un efektīvāk. 

5G palīdzēs arī šefpavāriem labāk nodrošināt svaigākās ēdiena sastāvdaļas reāllaikā un nodrošināt saviem klientiem pārskatāmību par pasūtīto ēdienu, piemēram to, kur ir iegūti tomāti vai savvaļā nozvejotais lasis. Tas ir tāpēc, ka 5G sensori ļaus izsekot mazākiem priekšmetiem, nekā tos var ekonomiski uzraudzīt ar pašreizējām tehnoloģijām. Lai izsekotu sastāvdaļas no “lauka līdz galdam”, ir nepieciešamas sarežģītas sistēmas, taču 5G paver iespēju šo pārtikas produktu pilnīgu uzraudzību un izsekošanu padarīt daudz vienkāršāku un pieejamāku.

5G ļautu arī spoku un tradicionālo virtuves šefpavāriem izmantot viedo restorānu aprīkojumu, IoT sensorus un, iespējams, pat robotu palīgus, lai racionalizētu darbības. Piemēram, sensori varētu izsekot nepieciešamo piegādes konteineru skaitam un veidam sastrēgumu laikā vai izsekot olu skaitu ledusskapī, kamēr robota palīgs veic uzdevumus, kurus var automatizēt, piemēram, hamburgeru maizītes grauzdēšanu. Potenciālajam sensoru apjomam un zemajam latentumam, kas nepieciešams robotiem, vajadzētu darboties raitāk ar 5G palīdzību. Tas varētu arī palīdzēt īpašniekiem automatizēt norēķinu procesus, samazināt darbinieku skaitu un nodrošināt ērtāku sadarbību ar piegādātājiem.

Šie piemēri ir vēl vieni no daudzajiem stāstiem, kas parāda, kā modernās tehnoloģijas un 5G var izmanto jēgpilni, atrisinot dažādus sadzīviskus jautājumus, ietaupot cilvēka laiku. 

5G Latvijā:

“Tele2” 5G mobilo sakaru bāzes stacijas darbojas 25 vietās visā Latvijā: Rīgā, Baložos, Bauskā, Dalbē (Jelgavas novads), Daugavpilī, Dāliņos (Bauskas novads), Jāņupē (Olaines novads), Jēkabpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Kuldīgā, Liepājā, Līčos (Ropažu novads), Līvānos, Mārupē, Salaspilī, Saldū, Salacgrīvā, Siguldā, Talsos, Ogrē, Olainē, Rēzeknē, Valmierā un Ventspilī. 

Līdz rudens beigām “Tele2” 5G tīkls parādīsies vēl vairāk nekā 20 apdzīvotās vietās Latvijā.


 
Dalīties ar rakstu

Meklē izdevīgu piedāvājumu?

× Meklē vislabāko piedāvājumu? Atrodi šeit
Izsaki savu viedokli par Tele2
Neatradi, ko meklēji? Iespējams tava atbilde ir šeit.
Ļoti labi
Labi
Vidēji
Slikti
Ļoti slikti